Sztuka i zabawa wspierają medycynę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2016 14:55

Muzykoterapia, arteterapia, klaunterapia czy zooterapia - różni je rodzaj wykorzystywanych technik czy akcesoriów, ale łączy jedno: wspierają tradycyjną, kliniczną opiekę zdrowotną.

Sztuka i zabawa wspierają medycynę. Fot. Archiwum

U młodszych i starszych pacjentów aktywizują pozytywne myślenie, wspomagają w radzeniu sobie ze stresem, wzmacniają poczucie indywidualności, a to wszystko korzystnie wpływa na samopoczucie i w rezultacie także na stan zdrowia chorych.

Terapie pacjentów z wykorzystaniem sztuki są coraz popularniejsze, a osoby wykonujące te profesje coraz częściej poszukiwane. Jednak wymagania, jakie powinni spełnić artyści i przedstawiciele zawodów kreatywnych, by wykorzystywać je w terapii, są odmienne w różnych częściach Europy.

Zdaniem ekspertów potrzebne jest ujednolicenie profilu zawodowego terapeutów-artystów i zasad zdobywania przez nich potrzebnych kwalifikacji. To z jednej strony ułatwiłoby im poruszanie się po wspólnym unijnym rynku pracy, z drugiej - gwarantowałoby jakość oferowanych usług.

I właśnie w tym mają pomóc efekty międzynarodowego projektu MUSA, w którym wspólnie z sześcioma partnerami z Włoch, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Turcji uczestniczyła też Polska.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum