Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne

Autor: TOK FM, PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2019 13:01

W okresie świątecznym czy długoweekendowym do szpitali przyjmuje się o wiele więcej seniorów bez konkretnych wskazań medycznych. Tak naprawdę każdy lekarz się z tym spotkał - ocenił dr Paweł Doczekalski, przewodniczący komisji młodych lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Gość TOK FM wskazywał, że bliscy osób starszych - chcący zostawić je na święta w szpitalu - najczęściej posługują się dwoma sposobami. Tłumaczył, że wystarczy "jeden, dwa razy nie podać leku" osobie mającej chorobę przewlekłą, by momentalnie nastąpiło zaostrzenie choroby. Inni z kolei celowo nie podają seniorom płynów, co powoduje - zdaniem lekarza - że starszy pacjent bardzo szybko się odwadnia i "ląduje na SOR".

Dr Doczekalski zaznaczył, że przykładów jest dużo. Opisał sytuację, gdy na SOR jednego z większych szpitali w Warszawie przywieziono starszą pacjentkę, której jedynym problemem okazał się tylko brak odpowiedniego nawodnienia. - Dostała dwie kroplówki, odzyskała świadomość, bardzo dobrze się czuła. Ale telefon (rodziny - red.) nie odpowiadał. Kiedy się dodzwoniliśmy, rodzina była już pod Krakowem, jadąc na wyjazd świąteczny i na Sylwestra do Zakopanego. Babcia po prostu nie pasowała do tego obrazka - podkreślał w TOK FM.

Aby uwrażliwiać społeczeństwo na takie zachowania, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie i miasto Warszawa organizują kampanie społeczna #WspólneŚwięta pod hasłem "Buduj więzi - święta spędź z bliskimi". Akcja - jak podała PAP - zwraca uwagę na samotność osób starszych, które na święta są pozostawiane przez rodziny w szpitalach bez wskazań medycznych do takiego pobytu. Jak głosi jedno z haseł kampanii, "szpital to nie przechowalnia".

W woj. mazowieckim w szpitalach i przychodniach rozwieszane są od połowy listopada plakaty z nazwą i hasłem kampanii. W środkach warszawskiej komunikacji miejskiej od 16 grudnia pojawi się ona w wersji elektronicznej na ekranach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum