Szokująca wystawa przeciwko aborcji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2009 12:35

Zdjęcia pokawałkowanych płodów zestawione z fotografiami przedstawiającymi m.in. ludobójstwo w Afryce i byłej Jugosławii do końca tygodnia będzie można oglądać w centrum Świdnicy (dolnośląskie). Wystawa ma na celu propagowanie poglądów antyaborcyjnych.

Zdjęcia na wystawie są tak drastyczne, że niektórzy przechodzących obok nich osób nie kryją swojego oburzenia.

- Wybrałam się wczoraj z dziećmi na spacer i zupełnie na to nieprzygotowana natknęłam na te okrutne zdjęcia. Nadal nie mogę uwierzyć, że taką wystawę umieszczono w samym centrum miasta. Przestrzeń publiczna nie jest od tego, by pokazywać, co się komu podoba - twierdzi w rozmowie z Gazetą Wyborczą Ewelina, mieszkanka Świdnicy.

Władze miasta nie widzą nic złego w tej wystawie. Zgodę na jej zainstalowanie wydał zastępca prezydenta miasta Ireneusz Pałac.

- Organizator wystawy zwrócił się do nas z wnioskiem o wydzierżawienie miejsca w Rynku. Zapoznaliśmy się wcześniej z treścią wystawy, ale nie jest naszą rolą jej recenzowanie, ponieważ naruszałoby to prawo do wolności wyrażania poglądów. Za treść i sposób ekspozycji odpowiada bowiem organizator, Fundacja Pro - mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM w Świdnicy.

Wcześniej wystawa była prezentowana w kilkunastu miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu, gdzie wzbudziła fale protestów. Wrocławski magistrat nie odpowiadał jednak za jej umieszczenie w centrum miasta. Pozwolenie wydał proboszcz kościoła garnizonowego - zarządca terenu, gdzie była prezentowana.

- W przypadku wyjątkowo wstrząsających wystaw prosimy organizatora, by przeniósł ekspozycję do zamkniętej galerii. Drastyczne zdjęcia nie powinny być wyeksponowane tak, by mógł je zobaczyć każdy przypadkowy przechodzień, np. zupełnie do tego nieprzygotowane dziecko - tłumaczył wtedy GW Marcin Frąckiewicz z wydziału kultury wrocławskiego magistratu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum