Szkoła dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin pomaga zrozumieć chorobę

Autor: Beata Marciniak/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2016 08:05

Pacjenci z chorobami nowotworowymi i ich bliscy stają w obliczu nowej, często bardzo trudnej dla nich sytuacji. Nie zawsze potrafią poradzić sobie z pojawiającymi się problemami. Z myślą o nich Dolnośląskie Centrum Onkologii (DCO) zrealizowało pierwszą edycję projektu pn. "Szkoła dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin".

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Przedsięwzięcie okazało się strzałem w dziesiątkę. Dlatego Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu planuje już drugą edycję projektu; kolejne zajęcia w ramach „Szkoły dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin” ruszą we wrześniu.

Lęki często wynikają z niewiedzy
Szacuje się, że opieką onkologiczną objętych jest ponad 40 tys. mieszkańców Dolnego Śląska, a biorąc pod uwagę wzrost zachorowalności i coraz wyższy wskaźnik 5-letnich przeżyć chorych na nowotwory złośliwe, liczba ta będzie systematycznie wzrastać.

Wiele nowotworów stało się - dzięki postępom w medycynie - chorobami przewlekłymi, co powoduje, że osoby nimi dotknięte muszą zmierzyć się z wieloma problemami w codziennym życiu. Terapia jest procesem długotrwałym i uciążliwym dla chorego, ale także dla jego rodziny.

Pacjenci i ich bliscy stają w obliczu nowej, często niezwykle trudnej dla nich sytuacji, nie potrafią poradzić sobie z pojawiającymi się problemami, poszukują - nie zawsze dostępnej - pomocy. Towarzyszące chorobie lęki wynikają często z niewiedzy i braku edukacji onkologicznej. To wszystko niejako zmuszają do poszukiwania informacji i uczenia się życia z chorobą na nowo.

- Szkoła dla pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin jest wsparciem dla chorych i ich bliskich w zmaganiu się z chorobą nowotworową. Pomaga w lepszym zrozumieniu choroby, buduje świadomość wagi stosowania się do zaleceń lekarskich, pozytywnie wpływa na efektywność leczenia i zmianę dotychczasowego stylu życia - informuje Agnieszka Czajkowska, rzecznik prasowy DCO we Wrocławiu.

Bardzo szeroki program
Szkołę wymyśliła dr Elżbieta Garwacka-Czachor, rzecznik praw pacjenta w DCO. - Projekt ten trochę podpatrzyłam czytając zagraniczne publikacje. Zaakceptował go dyrektor DCO, potem przygotowałam harmonogram zajęć i pierwsza edycja szkoły ruszyła w lutym. Trwała 10 tygodni - wyjaśnia dr Garwacka-Czachor.

Szkolenia skierowane były do aktualnie diagnozowanych i leczonych pacjentów, jak również osób chorujących od lat i ich rodzin, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat chorób nowotworowych. Adresatami projektu byli też zdrowi mieszkańcy Dolnego Śląska, zainteresowani poruszaną w ramach zajęć problematyką.

Szkolenia odbywały się dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki) do połowy kwietnia. W spotkaniach uczestniczyło po 20 osób; w sumie przeszkolonych zostało 350 uczestników.

Wśród wykładowców znaleźli się, poza lekarzami i pielęgniarkami, psychologami, rehabilitantami itp., także przedstawicieli różnych instytucji, w tym NFZ, ZUS, MOPS, PFRON, Urzędu Skarbowego oraz organizacji pacjenckich.

Były też zajęcia prowadzone przez gabinety kosmetyczne (warsztaty makijażu, pielęgnacja paznokci), firmy medyczne (warsztaty dotyczące żywienia, pokaz i zastosowanie sprzętu medycznego, opatrunków specjalistycznych, produktów pielęgnacyjnych itp.).

- Pacjenci i ich rodziny bardzo życzliwie przyjęli nasz projekt, zgłaszali chęć uczestnictwa w kolejnej edycji, sugerowali organizacyjne zmiany, proponowali tematykę na przyszłość. Np. mężczyźni chcieli więcej wykładów na temat raka prostaty, czy jądra, kobiety więcej informacji dotyczących odżywiania - wylicza rzecznik praw pacjenta w DCO.

- Na koniec przeprowadziłam ankietę, z niej wynikało, że w szkole wzięli udział pacjenci z wyższym i średnim wykształceniem. Wynika z tego, że wiele jeszcze mamy do zrobienia w zakresie podnoszenia świadomości onkologicznej w grupie osób z niższym od średniego wykształceniem - dodaje dr Elżbieta Garwacka-Czachor.

Pomogły dwie fundacje
W uruchomieniu szkoły pomogły dwie fundacje, które wsparły ją finansowo: „Razem Wygramy. Fundacja Wspierania Onkologii” oraz Fundacja na Rzecz Rozwoju Dolnośląskiego Centrum Onkologii. - Druga edycja ruszy po wakacjach, potrzebujemy ok. 10 tys. zł - dodaje dr Garwacka-Czachor.

W zorganizowaniu lekarskiej kadry wykładowczej pomagał chirurg onkolog, prof. Rafał Matkowski, pełnomocnik dyrektora DCO ds. chirurgicznego leczenia raka piersi. Wykłady prowadziło kilkunastu lekarzy (m.in. chirurg onkolog, onkolodzy kliniczni) z DCO oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Teoria i praktyka
Głównym zadaniem wykładowców było przekazanie uczestnikom zajęć wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych z zakresu:
• problematyki chorób nowotworowych
• kształtowania poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości
• rozwijania umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zmienionych chorobą wyzwań codziennego życia
• rozwijania zainteresowań dotyczących problematyki zdrowotnej.

- Taka szkoła to unikalna możliwość edukowania pacjenta onkologicznego, który ma możliwość dodatkowego kontaktu z lekarzem czy rehabilitantem, może im zadawać pytania - mówi prof. Rafał Matkowski.

Dodaje: - Wykłady to także okazja do wytłumaczenia nieporozumień wynikających niekiedy z informacji uzyskanych od „doktora Google”... W internecie można wciąż znaleźć informacje sprzed 20 lat, nie zawsze już aktualne. Choroba nowotworowa jest często długotrwała, pacjenci wymagają wsparcia ze strony bliskich. Dlatego wiedza onkologiczna jest bardzo potrzebna także rodzinom pacjentów - zaznacza profesor.

Nie tylko Wrocław
Podobne projekty, mające na celu wspieranie pacjentów onkologicznych, realizowane są także w innych miastach, najczęściej przez organizacje pozarządowe.

Np. Stowarzyszenie Unicorn w październiku 2014 r. uruchomiło w Krakowie stacjonarne Centrum Psychoonkologii. Chorzy na nowotwory mogą tam uzyskać nieodpłatnie, m.in.: wsparcie psychologiczne, porady onkologa, dietetyka i terapeutów z różnych dziedzin.

Wcześniej Stowarzyszenie Unicorn prowadziło m.in. projekt „Kto szuka, ten żyje“, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Był to cykl treningów dla osób, które wygrały walkę z chorobą nowotworową i postanowiły wrócić do pełnej aktywności zawodowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum