Szkocja zapewni bezpłatny dostęp do środków higieny intymnej

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2018 08:55

Władze Szkocji zdecydowały o bezpłatnym udostępnianiu na terenach placówek edukacyjnych produktów higieny intymnej, jak tampony i podpaski. To pierwsza taka inicjatywa na świecie.

Szkocja zapewni bezpłatny dostęp do środków higieny intymnej
Jedna na pięć Szkotek doświadczyła w swoim życiu tzw. ''biedy okresowej'', czyli sytuacji, w której nie są w stanie zapewnić sobie regularnie niezbędnych produktów higienicznych. Fot. Archiwum

Bezpłatne produkty higieniczne mają pojawić się w szkołach i uczelniach. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 5,2 mln funtów i obejmie ok. 395 tys. uczniów i studentów w całym kraju - informuje Rzeczpospolita.

W opinii szkockich polityków, menstruacja jest bardzo częstym powodem, przez który młode dziewczyny opuszczają szkolne zajęcia, a czasem są nieobecne przez całe tygodnie. Badanie pokazuje, że aż 45 proc. uczennic w Szkocji musiało kiedyś użyć papieru toaletowego, skarpetki czy gazety w czasie okresu, ponieważ nie było je stać na tampony lub podpaski higieniczne.

Organizacja społeczna Women for Independence podała, że jedna na pięć Szkotek doświadczyła w swoim życiu tzw. ''biedy okresowej'', czyli sytuacji, w której nie są w stanie zapewnić sobie regularnie niezbędnych produktów higienicznych. Ich brak z kolei wpływa nie tylko na wykluczenie społeczne i słabsze wyniki w szkole czy pracy, ale też na pogorszenie zdrowia i samopoczucia.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum