Szef włoskiej dyplomacji wspiera watykański szpital, który chce przyjąć umierającego chłopca

Autor: PAP, JW/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2017 11:15

Szef dyplomacji Włoch Angelino Alfano, wspierając Watykan, zaangażował się w działania na rzecz otoczenia opieką nieuleczalnie chorego 10-miesięcznego chłopca z Wielkiej Brytanii Charliego Garda, który na mocy decyzji sądu ma zostać odłączony od aparatury.

Szef włoskiej dyplomacji wspiera watykański szpital, który chce przyjąć umierającego chłopca
Szef dyplomacji Włoch zaangażował się w działania na rzecz otoczenia opieką nieuleczalnie chorego chłopca Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Gotowość przyjęcia dziecka, ciężko chorego na rzadką chorobę genetyczną, wyraził w poniedziałek (3 lipca) watykański szpital Bambino Gesu w Rzymie.

Szefowa tej placówki Mariella Enoc wystąpiła do dyrekcji londyńskiego szpitala przy Great Ormond Street, gdzie chłopiec przebywa, z pytaniem, czy istnieje możliwość przeniesienia go do kierowanego przez nią szpitala "na czas, jaki mu pozostał".

W reakcji na tę deklarację szef włoskiej dyplomacji ogłosił na Twitterze, że polecił ambasadorowi w Wielkiej Brytanii, aby zawiadomił szpital o gotowości przyjęcia Charliego Garda przez watykańskie Bambino Gesu.

Wcześniej londyński szpital otrzymał zgodę sądu na odłączenie dziecka od aparatury podtrzymującej życie. Charlie Gard cierpi na skomplikowaną chorobę mitochondrialną. Powodami sądowego wniosku szpitala o odłączenie od aparatury były m.in. terapia nieprzynosząca skutków i jej wysokie koszty.

Przeciwni odłączeniu dziecka są jego rodzice, którzy niedawno dostali więcej czasu, aby jeszcze z nim pobyć. Wcześniej przegrali sprawę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, w którym próbowali nie dopuścić do odłączenia dziecka. 

W niedzielę (2 lipca) Watykan poinformował, że papież Franciszek "z miłością i wzruszeniem śledzi sprawę małego Charliego Garda i wyraża swoją bliskość z jego rodzicami".

Papież "modli się za nich wyrażając życzenie, by nie lekceważono ich pragnienia towarzyszenia ich dziecku i leczenie go aż do końca"- oświadczył watykański rzecznik Greg Burke.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum