Szef PSL: proponujemy zakup jednoosobowych ławek do szkół oraz zmniejszenie liczebności klas

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2020 17:28

PSL-KP przygotowało program poprawy funkcjonowania szkół; obejmuje on m.in. propozycję zakupu jednoosobowych ławek, zmniejszenie liczebności klas do 20 uczniów, czy zabezpieczenie na trzy miesiące środków do dezynfekcji - poinformował we wtorek (1 września) prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL: proponujemy zakup jednoosobowych ławek do szkół oraz zmniejszenie liczebności klas
Padła propozycja zakupu jednoosobowych ławek, zmniejszenia liczebności klas do 20 uczniów. FOT. Elizabeth Albert/Flickr (CC BY 2.0)

Kosiniak-Kamysz mówiąc na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie o rozpoczynającym się roku szkolnym podkreślił, że PSL - Koalicja Polska przygotowała sześciopunktowy program mający na celu poprawę funkcjonowania szkół. - To są zadania dla ministra edukacji, dla rządu, który niestety uchyla się od odpowiedzialności - stwierdził lider PSL.

Pierwszym punktem programu jest zabezpieczenie w odpowiedniej ilości środków do dezynfekcji oraz maseczek nie na tydzień do przodu, ale na trzy miesiące, tak jak zrobiono to we Francji.

Kolejna propozycja, to jednoosobowe ławki w szkołach. Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że rząd włoski zakupił już 2,5 mln takich ławek przygotowując uczniów do powrotu do nauki stacjonarnej.W Polsce na to się nie zdecydowano.

- Te ławki dałyby gwarancję większego bezpieczeństwa - ocenił szef PSL.

Według niego, bardzo ważne jest też decydowanie rodziców o puszczeniu dzieci do szkoły. - To rodzice powinni decydować, czy ich dzieci są w stanie pójść do szkoły, czy czują się na tyle bezpiecznie - zaznaczył.

Zdaniem lidera ludowców potrzebne jest też wprowadzenie e-szkoły, czyli - jak mówił - "platforma, na której są dostępne wszystkie pomoce i materiały naukowe".

- One mogą być wykorzystywane teraz, mogą być wykorzystywane w przyszłości, gdyby doszło do zamknięcia szkoły, ale mogą być również dostępne za darmo dla wszystkich niezależnie od miejsca, czasu również dla Polonii, dla wspólnoty polskiej za granicą - zaznaczył prezes PSL.

Podkreślił, że pomysłem, o którym jego ugrupowanie mówi od dawna jest e-tornister.

- Każdy uczeń rozpoczynający szkołę powinien na początku roku otrzymać tablet, z którego mógłby korzystać w wypadku zdalnego nauczania - podkreślił. Ograniczyłoby to też - dodał - coś "co jest zmorą dzieciaków w Polsce, czyli skrzywione kręgosłupy".

Kolejna propozycja to zmniejszenie liczebności klas do 20 uczniów oraz darmowe szczepionki przeciwko grypie dla nauczycieli.

- Szczególnie tych, którzy są już w wieku emerytalnym, przekraczający 60-65 rok życia. Oni czują się zagrożeni i powinni mieć dostępność do darmowych szczepień przeciwko grypie, to byłby jeden z elementów zwiększenia bezpieczeństwa - podkreślił szef ludowców.

Z nowym rokiem szkolnym 2020/2021 szkoły - które w związku z epidemią COVID-19 od połowy marca do końca czerwca prowadziły kształcenie na odległość - wracają do stacjonarnego nauczania. Mają w nich obowiązywać wytyczne sanitarne. W razie wystąpienia zakażenia w szkole część lub wszyscy uczniowie będą na oznaczony czas przechodzić na naukę zdalną.

PAP - Edyta Roś

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum