PAP/Rynek Zdrowia | 06-04-2020 09:55

Szef MON: w poniedziałek zaangażowanych w walkę z koronawirusem jest ponad 8,3 tys. żołnierzy

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 8383 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1068 jednostek sprzętu - poinformował w poniedziałek (6 kwietnia) na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaangażowanych w walkę z koronawirusem jest ponad 8,3 tys. żołnierzy. Fot. archiwum

Minister zaznaczył, że wojskowi zajmują się m.in. ochroną granic, patrolami ulic wspólnie z policją, transportem żywności i środków ochrony osobistej oraz opieką nad kombatantami i rodzinami medyków.

We wcześniejszym wpisie Błaszczak podkreślił, że w działania zaangażowani są również podchorążowie. Poinformował, że w niedzielę 1160 podchorążych współpracowało z pielęgniarkami, lekarzami i ratownikami medycznymi na oddziałach szpitalnych, w izbach przyjęć oraz na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Błaszczak poinformował też, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają 955 kombatantów, dostarczają leki i żywność 570 osobom starszym, które mieszkają z dala od miast oraz wspierają 54 rodziny medyków.

Wojsko współpracuje z innymi służbami mundurowymi i z Ministerstwem Zdrowia w działaniach mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa; pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej.

PAP - Monika Zdziera