Szczepienie albo zwolnienie? Watykan zostawia wybór pracownikom

Autor: TVP Info, PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2021 10:04

Watykan grozi zwolnieniem z pracy wszystkim pracownikom, którzy odmówią zaszczepienia się przeciwko Covid-19 bez udokumentowanych przyczyn zdrowotnych.

Szczepienie albo zwolnienie? Watykan zostawia wybór pracownikom
W Watykanie szczepieni są pracownicy wszystkich instytucji Fot. Archiwum

Dekret podpisany przez gubernatora Państwa Watykańskiego kardynała Giuseppe Bertello i opublikowany w związku z pandemią i kampanią szczepień przypomina o przepisach z 2011 roku, które przewidują m.in. rozwiązanie stosunku pracy w przypadku niespełnienia wymagań przez pracownika.

Dotyczy to również kandydatów do pracy w Watykanie, wobec których można będzie odstąpić od podpisania umowy o pracę.

W oświadczeniu dotyczącym dekretu wskazano, że "dobrowolne przystąpienie do programu szczepień musi uwzględniać ryzyko, jakie może stanowić ewentualna odmowa dla osoby zainteresowanej, dla innych i dla środowiska pracy".

Gubernatorat Państwa Watykańskiego zaznacza jednocześnie, że zmniejszenie zagrożenia dla zdrowia publicznego może wymagać podjęcie kroków, które umożliwiają znalezienie "alternatywnych rozwiązań dla wykonywania pracy przez zainteresowanego" w przypadku odmowy bez uzasadnionych powodów medycznych.

W Watykanie szczepieni są pracownicy wszystkich instytucji, w tym Muzeów Watykańskich i poczty. Obowiązek szczepienia dotyczy dziennikarzy, którzy będą towarzyszyć papieżowi Franciszkowi w jego podróży do Iraku w marcu. Papież otrzymał już dwie dawki szczepionki Pfizera.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum