×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczecin: szpital wojewódzki ma 70 lat, zaczynał od 7-osobowej kadry

Autor: KG/Rynek Zdrowia18 grudnia 2015 10:29

Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie obchodzi 70-lecie istnienia. Z tej okazji przypomina swoje trudne początki, ale chwali się też inwestycjami, na które w ciągu ostatnich 5 lat przeznaczono 100 mln zł.

Szczecin: szpital wojewódzki ma 70 lat, zaczynał od 7-osobowej kadry
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje szczecińska lecznica, pierwsi pacjenci zostali przyjęci w Szpitalu Wojewódzkim 6 sierpnia 1945 r. Władze wojskowe wskazały na jego miejsce obiekty, które wczesniej domem dla starszych osób, a nastepnie siedzibę SS przy ul. Arkońskiej 4.

Budynki były zdewastowane, początkowo w szpitalu pracowało zaledwie pięciu lekarzy i dwie pielęgniarki. Lekarze posługiwali się swoim prywatnym sprzętem medycznym. Część wyposażenia dostarczyła szwedzka służba zdrowia. Siedem lat po wojnie szpital został mianowany Szpitalem Zakaźnym. W latach 50. organizowano kolejne oddziały, szpital rozwijał się i tak jest do dzisiaj.

W ostatnich pięciu lat w szpitalu przy Arkońskiej przeprowadzono inwestycje na kwotę ponad 100 mln zł. Inwestycje te były możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych.

Obecnie WSZ w Szczecinie zatrudnia ponad 1300 osób. Największym przedsięwzięciem zrealizowanym przy znaczącym udziale środków z RPO jest Centrum Zabiegowe z zapleczem łóżkowym uruchomione w 2014 r.

Rok 2015 okazał się przełomowy w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Szpital jako jeden z pierwszych w kraju wprowadził terapię bezinterferonową, która okazała się skuteczna u ponad 90 proc. pacjentów.

W tym roku Arkońska uruchomiła też nowoczesne Centrum Diagnostyki Obrazowej. Obecnie remontowany jest budynek kardiologii. Nowy oddział oznacza lepsze warunki leczenia: począwszy od niezależnej izby przyjęć z odcinkiem obserwacyjnym, z nowoczesnymi pracowniami i sprzętem, kończąc na powiększonym do 10 stanowisk oddziale intensywnego nadzoru kardiologicznego.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze