Szczecin: poważna awaria energetyczna w klinice; noworodki ewakuowane

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2013 22:24

W Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie w związku z awarią energetyczną w niedzielę późnym wieczorem ewakuowano ośmioro noworodków. Przygotowano także szpital w podszczecińskich Policach, gdyby była potrzeba ewakuacji kolejnych. Nie wiadomo, co jest przyczyną awarii.

Awaria objęła trzy kliniki: ginekologii i położnictwa, patologii noworodków oraz ginekologii onkologicznej. Łącznie pacjentami tych trzech klinik jest 65 osób, z czego 12 noworodków, wśród nich 12 wcześniaków. Pozostałe osoby to kobiety ciężarne i te tuż po porodzie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Elżbieta Sochanowska noworodki ewakuowano karetkami pogotowia; niektóre w inkubatorach. Dzieci przewieziono do szpitala w dzielnicy Zdroje. Personel trzech klinik, w których wystąpiła awaria, pojechał z ewakuowanymi wcześniakami, by wspomóc tamtejszych lekarzy.

Akcję wspiera policja i straż miejska. Na miejscu pojawił się wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz.

Jak powiedział wojewoda dziennikarzom, w związku z awarią dyrektor szpitala podjął decyzję o ewakuacji części pacjentów i - jak zapewnił - sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Rektor pomorskiej Akademii Medycznej prof. Andrzej Ciechanowicz powiedział, że trwają próby przywrócenia zasilania, ale w tej chwili wszyscy koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom.

Zapewnił, że decyzję o kolejności ewentualnej dalszej ewakuacji będą podejmowali lekarze. Gdyby była potrzeba ewakuacji kolejnych dzieci, przygotowano już na ich przyjęcie szpital w podszczecińskich Policach.

Ani wojewoda, ani rektor nie udzielili odpowiedzi na pytanie, co może być przyczyną awarii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum