Szczecin: pogrzeb dzieci utraconych

Autor: Deon, PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2018 10:22

W tym roku po raz trzydziesty 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Organizatorzy takich obchodów uważają, że poroniony płód wymaga godnego pochówku.

W Szczecinie rocznie dochodzi do około 300 poronień. Fot. archiwum

Ten dzień ma być także wsparciem dla rodziców pogrążonych w żałobie. W Szczecinie na cmentarzu przy ul. Bronowickiej w zbiorowym grobowcu dzieci utraconych po raz drugi złożono ich prochy.

Z informacji podawanych przez "Fundację Donum Vitae" wynika, że w Szczecinie rocznie dochodzi do około 300 poronień, a w całym województwie do około tysiąca (według danych NFZ).

Jak wyjaśniła Marta Mierzejewska z Fundacji, nie wszyscy rodzice wiedzą o tym, że mogą odebrać i indywidualnie pochować ciało dziecka zmarłego przed urodzeniem, niezależnie od tego, jak długo trwała ciąża.

- Nadal zdarzają się takie sytuacje. Dlatego uroczystość odbywa się przede wszystkim dla ''rodziców po stracie'', którzy z różnych przyczyn - najczęściej z niewiedzy - nie odebrali ze szpitala ciała swojego dziecka - mówiła Mierzejewska podczas pierwszego w Szczecinie pogrzebu dzieci utraconych, w marcu 2018 r.

Pochówki w grobowcu przy ul. Bronowickiej mają się odbywać dwa razy w roku - w marcu z okazji Narodowego Dnia Życia (24 marca) i 15 października, w Światowym Dniu Dziecka Utraconego.

Pierwszy raz obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: www.deon.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum