Szczecin: pacjent ani zdrowy, ani chory, czyli ZUS ma czas

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2015 19:03

Z ZUS nie ma ani decyzji o przyznaniu renty, ani decyzji odmownej. Mam dochody czy ich nie mam? To uniemożliwia mi skorzystanie z jakiejkolwiek pomocy, a żyć nie mam z czego - denerwuje się Jacek Walczak ze Szczecina.

Szczecin: pacjent ani zdrowy, ani chory, czyli ZUS ma czas
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przez ostatnie dziesięć lat szczecinianin utrzymywał się z renty (z tytułu ogólnego staniu zdrowia i po wypadku przy pracy). Była przyznana czasowo do 31 lipca 2015 r. - informuje Gazeta Wyborcza.

- Już w maju poszedłem do ZUS zapytać, co dalej. Kazali mi wziąć od lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia i w czerwcu wystąpić z ponownym wnioskiem - mówi pan Jacek. Zapewnia, że 19 czerwca osobiście złożył taki wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Rzecznik szczecińskiego ZUS Karol Jagielski twierdzi, że wniosek wpłynął do nich dopiero 1 lipca.

Tyle że pan Jacek ma na papierze swoją datę. Bo już później - w sierpniu - zdesperowany pobrał zaświadczenie z ZUS, że jego sprawa jest ciągle w toku. W zaświadczeniu czytamy: "Dnia 19.06.2015 r. zainteresowany złożył wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty".

10 lipca lekarz orzecznik ZUS ze Szczecina uznał go za częściowo niezdolnego do pracy do 30 września 2018 r. w związku z wypadkiem przy pracy. Dlatego pan Jacek spokojnie czekał na decyzję. Ale do dziś jej nie ma. Szczecinianin nie dostaje więc żadnej renty,.

- Na wydanie decyzji mamy 30 dni, a w sprawach wątpliwych do 60 dni, licząc nie od daty złożenia wniosku, ale od wyjaśnienia ostatnich okoliczności - mówi Karol Jagielski. Wyjaśnia, że sprawę kontrolował Departament Orzecznictwa Lekarskiego centrali ZUS. Mają już ustalenia. Papiery właśnie wróciły do Szczecina.

- W przyszłym tygodniu poinformujemy klienta, jakie są ustalenia komisji co do jego stanu zdrowia. Wkrótce później dostanie decyzję - zapewnia rzecznik.

Więcej: szczecin.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum