Szczecin: nowa siedziba Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 18:24

Większy komfort pracy i lepsze kierowanie akcjami ratowniczymi ma zapewnić dyspozytorom ratownictwa wodnego nowa siedziba Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Szczecinie. Budynek otwarto w piątek (17 maja).

Szczecin: nowa siedziba Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego
Źródło: strona WOPR (zdj. arch.)

- W nowym budynku w dużo lepszym komforcie pracować będą dyspozytorzy Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego, obsługiwać będą numery 601 100 100 i 984. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej inwestycji, doposażeniu tego centrum, znacznie wygodniej i znacznie lepiej będzie im się obsługiwało interwencje - powiedział w piątek dziennikarzom wiceprezes zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk.

Jak wyjaśnił prezes zarządu szczecińskiego WOPR Jacek Kleczaj, CKRW kieruje wszystkimi akcjami ratowniczymi w regionie. - Obojętnie, czy to się dzieje na kąpielisku, nad Odrą, na wybrzeżu Bałtyku czy na śródlądziu - wszystkie informacje docierają tutaj i stąd odbywa się koordynacja działań ratowniczych - powiedział Kleczaj. Jak wyjaśnił, dyspozytorzy centrum mają informacje o służbach, które znajdują się w pobliżu zgłoszonego zdarzenia.

- Gdy na przykład nad morzem ktoś topi się poza plażą strzeżoną, często ludzie, którzy to widzą, dzwonią pod numer 601 100 100 albo pod 112. Wtedy te informacje docierają do nas - możemy nawiązać kontakt z tą osobą i kierować ratownikami z najbliższej strzeżonej plaży - powiedział Kleczaj. Ratownik koordynujący akcję z centrum, jak zaznaczył, "odciąża ratowników będących na miejscu z tych wszystkich czynności, które powinni wykonać, widząc niebezpieczeństwo, ale wiedzą, że ktoś robi to za nich". Dodał, że to jedno z dwóch tego typu centrów w Polsce.

Znajdujące się na terenie bazy szczecińskiego WOPR centrum obejmuje teren województwa zachodniopomorskiego, zdarza się też, że ratownicy ze Szczecina kierują akcjami z kraju.

W centrum pracuje ośmiu dyspozytorów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum