Szczecin: naukowcy chcą zwiększyć rolę genetyki sądowej w kryminalistyce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2018 18:22

Chcemy zwiększyć rolę genetyki sądowej w kryminalistyce - mówili we wtorek (10 lipca) w Szczecinie naukowcy z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Konsorcjum laboratoriów chce rozwijać metody badania spraw kryminalnych oraz identyfikacji ofiar katastrof i zbrodni totalitarnych.

Fot. archiwum

Naukowcy z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie mówili we wtorek, że łącząc doświadczenia praktyczne i badawcze, chcą wspierać działania wymiaru sprawiedliwości m.in. przy postępowaniach w sprawach kryminalnych.

- Chcemy pozyskiwać nowe narzędzia, żeby te postępowania prowadzone na bieżąco ułatwić policjantom i doprowadzić do jak najszybszego ujęcia sprawcy, dając informacje genetyczne, które obecnie są rutynowo wykorzystywane - powiedziała dziennikarzom kierownik Zakładu Biologii CLKP Magdalena Spólnicka. Dodała, że naukowcy będą mogli nie tylko określić, jaki kolor oczu czy włosów miała osoba, która zostawiła ślad, "ale też, czy paliła, piła alkohol, czy też zażywała narkotyki".

Jak podkreśliła Spólnicka, wkrótce odmieni się rola genetyki sądowej w śledztwach. - To nie będzie tak, że dajemy dowód w sprawie już po pracy policjanta, który zebrał niezbędne informacje, żeby doprowadzić do osoby podejrzanego, od której pobrał materiał i my sprawdzamy, czy ten ślad pochodzi od tej osoby na zasadzie porównania, tylko my damy na początku prowadzonych postępowań wskazówkę "ta osoba wyglądała w ten sposób, miała takie cechy", a być może powiemy (nawet), że rodzinnie występowała jakaś choroba - poinformowała Spólnicka. Zaznaczyła, że konieczne jest jeszcze wypracowanie związanych z takimi działaniami rozwiązań etycznych i prawnych.

Jednym z głównych zadań konsorcjum Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ma być identyfikacja ofiar katastrof i zdarzeń masowych.

- Genetyka sądowa jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin. Gdyby kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu były takie metody jak dziś, pracowałoby się łatwiej, np. przy identyfikacji ofiar katastrofy promu "Heweliusz" czy samolotu CASA. Katastrofy mogą się zdarzyć. Musimy być na nie przygotowani - lokalnie i globalnie - powiedział kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM Andrzej Ossowski.

Zadaniem konsorcjum jest też identyfikacja ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Naukowcy z konsorcjum realizują takie zadania dla Instytutu Pamięci Narodowej.

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (CLKP) jest instytutem badawczym. Prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe w zakresie kryminalistyki, a szczególnie techniki kryminalistycznej, wykorzystywane w zapobieganiu, wykrywaniu i zwalczaniu przestępczości, a także prace eksperckie, analityczne i szkolenia prowadzone na zasadach ustalonych przez organ założycielski - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz organ nadzorujący i wspomagający - Komendanta Głównego Policji. Nadzór nad funkcjonowaniem CLKP sprawuje minister SWiA za pośrednictwem komendanta głównego.

Przy Zakładzie Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego od 2012 roku działa Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów. Badacze zidentyfikowali ponad 90 ofiar zbrodni reżimów totalitarnych, w tym żołnierzy podziemia niepodległościowego: Danutę Siedzikównę "Inkę", Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum