Szczecin: marsz dla niepełnosprawnych kobiet

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2013 09:00

W piątek (25 lipca) o godz. 10 w Szczecinie nastąpi uroczyste rozpoczęcie projektu "440 km", którego celem jest wsparcie kobiet z niepełnosprawnością, wzmocnienie ich obecności w przestrzeni publicznej oraz zakup protezy dla jednej z nich.

Szczecin: marsz dla niepełnosprawnych kobiet

Sylwia Nikko Biernacka, krakowska fotografka, pomysłodawczyni projektu ”440 km”, wyruszy pieszo brzegiem polskiego morza. Chce w ten sposób wzmocnić obecność kobiet z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. W podróży towarzyszyć jej będą ambasadorki projektu (Monika Kuszyńska, Anna Rutz, Justyna Wysocka, Joanna Pawlik, Joanna Chałupa, Monika Jankowska Rangelov, Agnieszka Harasim).

Po zakończeniu marszu Urszula Kosmal-Krauze, która przeszła amputację nogi, otrzyma profesjonalną protezę. Jest ona podopieczna Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

- W Polsce, kraju w którym wciąż nieczęsto stykamy się z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej, widok niepełnosprawnej kobiety na plaży budzi niepotrzebne, niekiedy niezrozumiałe emocje. Mam ogromną nadzieję, że dzięki projektowi ”440 km” uda nam się to zmienić - powiedziała senator Helena Hatka. którego została patronem honorowym projektu.

Na przełomie lipca i sierpnia autorka pomysłu przejdzie po raz drugi całość trasy plażą, a 8 uczestniczek (ambasadorek projektu, kobiet z niepełnosprawnością) utworzy sztafetę: każda osobno przejdzie odcinek do 15 kilometrów wzdłuż plaży (ścieżkami rowerowymi, deptakami, na protezach lub na wózku).

Na zakończenie każdej części sztafety odbędzie się spotkanie z ambasadorką projektu i rozmowa na temat niepełnosprawności z udziałem mieszkańców 9 miejscowości nadmorskich (Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Dębki, Hel, Gdynia, Gdańsk, Krynica Morska, Piaski) oraz wczasowiczów goszczących na wybrzeżu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum