×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szczecin: koncerty i warsztaty dla kobiet w ciąży

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 19 lutego 2011 19:49

Projekt specjalnych spotkań muzycznych dla kobiet w ciąży i ich partnerów prowadzi szczecińska opera. W zajęciach uczestniczą także położnicy.

Szczecin: koncerty i warsztaty dla kobiet w ciąży
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas sobotnich warsztatów z cyklu „Opera na 9 miesięcy” troje położników prowadziło ćwiczenia, pozwalające przyszłym rodzicom nawiązać bliskość z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Uczestnicząc w zajęciach „Barwy muzyki - przelewanie dźwięków na papier”, kobiety i ich partnerzy spędzali czas przy sztalugach, malując przy dźwiękach harfy i perkusji.

Jak tłumaczy Karolina Bindas z działu promocji opery, każda barwa ma swoje znaczenie i symbolikę, a dźwięki potrafimy odbierać zarówno jako odczucie koloru, jak i kształtu – co fachowo nazywa się synestezją. Bindas wyjaśnia, że kobiety poprzez muzykę i malowanie mają się skoncentrować na swoim stanie.

Za pomocą kolorów i dźwięków można wyrażać emocje. Kobieta w ciąży ma ich wiele. – Chcemy dać możliwość ich ekspresji. Dziś ciężarne kobiety pracują, mają wiele obowiązków i często nie mają okazji, by wsłuchać się w swoje ciało i zrelaksować – dodaje Karolina Bindas.

Na zajęcia w operze przychodzą kobiety w różnych etapach ciąży. Organizatorzy przyznają, że frekwencja przerosła ich oczekiwania.

Następne spotkania w operze dla przyszłych matek będą uwzględniały także, w oprawie muzycznej, m.in. taniec, śpiew czy naukę technik oddychania w trakcie porodu.

Promując swój projekt, muzycy opery przekonują, że okres oczekiwania na narodziny jest czasem rozwoju dziecka, ale także jego rodziców. Już w życiu prenatalnym można stymulować rozwój dziecka, a jednym z lepszych sposobów to dźwięk – swoisty język porozumiewania się między ludźmi.

Dzięki spotkaniom „Opera na 9 miesięcy” rodzice mogą wkroczyć w świat muzyki, która koi i pomaga znaleźć drogę do swojego dziecka, aby już w tym okresie móc budować z nim głęboką więź – podkreślają.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum