Szczecin: Zachodniopomorskie wróżnia swoimi Noblami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2009 09:48

Zachodniopomorskie Noble odebrało sześciu wyróżnionych naukowców w niedzielę (31 maja) w Operze na Zamku w Szczecinie.

Prócz wyróżnienia naukowcy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych.

Zachodniopomorskie Noble przyznawane są za szczególne osiągnięcia, wdrożone patenty i artykuły opublikowane w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, którą tworzy 1015 najbardziej prestiżowych pism naukowych w świecie. Laureatów wybiera Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki – informuje Gazeta Wyborcza.

– Kapituła obradowała półtora miesiąca. Sprzeczaliśmy się i zasięgaliśmy rady ekspertów. Udało nam się wybrać osoby, które w 2008 r. odniosły największe sukcesy – mówi prof. Antoni Morawski, członek kapituły.

Noble przyznane zostały w sześciu kategoriach. W dziedzinie nauk medycznych zachodniopomorskiego nobla otrzymała dr Monika Białecka z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Pomorskiej Akademii Medycznej, której  zainteresowania koncentrują się wokół właściwości farmakologicznych surowców pochodzenia naturalnego – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Pozostałe nagrody zostały przyznane w dziedzinie: nauk humanistycznych, nauk podstawowych, nauk o morzu, nauk technicznych i nauk artystycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum