Szczecin: Owsiak u nieuleczalnie chorego wolontariusza WOŚP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2014 19:04

Jerzy Owsiak zorganizował we wtorek, 14 stycznia w Szczecinie koncert dla nieuleczalnie chorego wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Łukasza Berezaka. Zagrał m.in. zespół Enej; pod sceną zjawili się motocykliści i drużyna futbolu amerykańskiego.

Szczecin: Owsiak u nieuleczalnie chorego wolontariusza WOŚP
O tym, że odwiedzi Łukasza Owsiak poinformował w poniedziałek, 13 stycznia na konferencji podsumowującej 22. Finał WOŚP. Odnosząc się do zarzutów pod adresem swoim i Fundacji, dotyczących m.in. jej finansów, mówił, że aby oceniać działania WOŚP trzeba najpierw samemu zrobić coś dla innych. Jako przykład podał śmiertelnie chorego chłopca, który mimo swojej choroby po raz drugi zbierał pieniądze dla WOŚP.

- Robimy coś niezwykłego, pięknego z czego jesteśmy dumni - mówił Owsiak i apelował, by szanować wolontariuszy. - Ja jestem gościem, który to bierze wszystko na twarz. Mnie możecie obrażać, ale nie macie prawa obrażać 120 tys. wolontariuszy, którzy tego dnia marzli i zbierali pieniądze. Wśród nich był Łukasz - powiedział Owsiak.

Dziesięcioletni Łukasz Berezak jest nieuleczalnie chory. W tym roku po raz kolejny zaangażował się w pomoc w Finale. Mediom tłumaczył, że chce pomagać innym chorym, dla których jest jeszcze nadzieja na wyleczenie. - Jestem bardzo zadowolony, że mogę się spotkać z Jurkiem i być tutaj - powiedział Łukasz. O koncercie powiedział, że to "szalony pomysł", ale bardzo mu się podoba.

Owsiak na scenie podarował Łukaszowi m.in. swoje okulary i kurtkę, którą dostał od polskich pilotów. Licznie zgromadzona pod sceną publiczność odśpiewała chłopcu "Sto lat".

W 22. Finale WOŚP po raz drugi zbierała pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. Zebrano blisko 35,5 mln zł. Ostateczny wynik ma być znany mniej więcej za dwa miesiące.

Jak co roku w okolicy Finału, nasilają się ataki na WOŚP i na Owsiaka. Kwestionowane są rozliczenia finansowe fundacji, pojawiają się zarzuty, że nie wszystkie pieniądze zabrane podczas zbiórki są właściwie wykorzystywane. Krytykujący najczęściej wywodzą się ze środowisk prawicowych, są to m.in. posłowie PiS i SP oraz prawicowi publicyści.

Owsiak, proszony o skomentowanie tych zarzutów powtarzał to, co już wielokrotnie mówił wcześniej: że on nie jest zatrudniony w Fundacji, nie zarabia na tej działalności. Jeszcze przed niedzielnym 22. Finałem Fundacja przedstawiła wstępne rozliczenie zeszłorocznej zbiórki, podkreślając, że ostateczne rozliczenie 21. Finału WOŚP zostanie opublikowane w lipcu br.

Wynika z niego, że z ponad 50,6 mln zł zebranych w zeszłym roku, ponad 2 mln zł stanowiły koszty realizacji 21. Finału WOŚP. Są to tylko i wyłącznie koszty bezpośrednio związane ze zbiórką (serduszka, plakaty, materiały biurowe, obsługa wolontariatu, transport i usługi przewozowe, telekomunikacja, reklama i nagłośnienie tematu Finału itd.), żadnych innych kosztów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum