Szczecin: 20 osób ogoli głowy na znak solidarności z chorymi na nowotwory

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2018 10:34

20 osób w sobotę (10 marca) ogoli głowy na znak solidarności z chorymi na nowotwory. Akcja charytatywna Planet Head Day połączona z popularyzacją nauki odbędzie się na Uniwersytecie Szczecińskim.

Szczecin: 20 osób ogoli głowy na znak solidarności z chorymi na nowotwory. Fot. mat. prasowe

Akcja charytatywno-naukowa Planet Head Day powstała w ramach New Horizons - misji badawczej NASA, wysłanej w kierunku Plutona. Organizowana jest od 2007 r. na amerykańskim Uniwersytecie Maine w Presque Isle.

- To pierwsza akcja Planet Head Day na taką skalę w Polsce. Wcześniej, z inicjatywy stypendysty Fundacji Fulbrighta - profesora Kevina McCartneya, przeprowadziliśmy ją w kilka osób na Wydziale Nauk o Ziemi. Idea spodobała się i postanowiliśmy ją rozszerzyć - powiedział PAP Jacek Rudewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Głównym wydarzeniem Planet Head Day będzie akcja golenia głów i malowania ich we wzory planet. Ma to być gest solidarności z osobami, które przeszły chemioterapię. Do udziału w akcji zgłosiło się 20 osób, w tym prezydent Szczecina Piotr Krzystek, a także profesorowie uniwersyteccy, przedsiębiorcy i mieszkańcy miasta.

- Akcja jest trochę kontrowersyjna, budzi emocje. Ale zwykle, gdy ktoś dowiaduje się o przyświecającym jej celu, reakcja jest pozytywna - powiedział Rudewicz. Dodał, że osoby, które nie chcą poświęcić włosów, ale chcą się przyłączyć do wydarzenia, będą mogły założyć czepki "imitujące łysinę", które również zostaną pomalowane. Uczestnicy będą też mogli pomalować modele głów z plastiku.

Podczas finału akcji charytatywnej Planet Head Day odbędą się również wykłady dotyczące astronomii, warsztaty geologiczne oraz pokazy filmów popularyzujących naukę. Będą też dostępne punkty konsultacyjne dla rodzin, m.in. onkologiczne i psychologiczne.

W czasie imprezy zbierane będą środki na remont pomieszczeń Poradni Onkologii i Hematologii "św. Mikołaj" Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak poinformowali organizatorzy, potrzebne są przede wszystkim pieniądze na zakup aseptycznych farb, koniecznych do utrzymania higieny na oddziale, w którym leczone są dzieci z chorobami nowotworowymi.

Szczeciński finał Planet Head Day odbędzie się w sobotę w budynku Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Rozpocznie się o godz. 14. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum