Sytuacja w Czarnobylu. Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP10 marca 2022 06:21

Państwowa Agencja Atomistyki podała do informacji, że nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski po utracie zasilania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia.

Sytuacja w Czarnobylu. Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki
Widok ogólny elektrowni atomowej w Czarnobylu. Fot. PAP/EPA/Mykola Lazaraneko/POOL
  • Państwowa Agencja Atomistyki w oficjalnym komunikacie wyjaśniła, że nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski
  • - Obiekty jądrowe w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia są obecnie zasilane przez generatory diesla - podano w informacji
  • PAA zapewniła, że prowadzi stały, całodobowy monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju

Komunikat w sprawie bezpieczeństwa

Jak zaznaczyła Państwowa Agencja Atomistyki w komunikacie opublikowanym w środę na swojej stronie internetowej, "obiekty jądrowe w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia są obecnie zasilane przez generatory diesla".

- Mogą one dostarczać prąd przez co najmniej 48 godziny. Po dostawie paliwa możliwe będzie przedłużenie pracy generatorów - przekazała Agencja.

- PAA informuje, że obecnie nie ma zagrożenia radiologicznego w związku z utratą zasilania z linii wysokiego napięcia. Na terenie Strefy znajduje się m.in. przechowalnik ISF-1 z wypalonym paliwem jądrowym - podała.

- Po wyłączeniu reaktora paliwo jądrowe generuje ciepło powyłączeniowe, ale ilość tego ciepła drastycznie spada wraz z mijającym czasem. W ciągu pierwszych dziesięciu lat jest to spadek dziesięciokrotny. Niektóre kasety paliwowe mają ok. 20 lat. Jak wynika z ukraińskiego raportu opracowanego w 2011 r., w przypadku utraty zasilania zewnętrznego i dodatkowych źródeł zasilania, temperatura wody chłodzącej wypalone paliwo nie przekroczy 70 stopni Celsjusza. Taka sytuacja nie będzie się wiązać z zagrożeniem radiologicznym - tłumaczy w komunikacie PAA.

Nie ma zagrożenia dla Polski

W komunikacie podkreślono również, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała we wtorek, że utraciła kontakt z systemami ewidencji materiałów jądrowych w Czarnobylu.

- Od 24 lutego 2022 r. wszystkie obiekty znajdujące się w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia są pod kontrolą wojsk rosyjskich. Obecnie pracownicy tych obiektów pełnią służbę 13. dzień z rzędu, starając się zapewnić bezpieczną eksploatację obiektów - informuje MAEA.

Państwowa Agencja Atomistyki zapewniła też, że prowadzi stały, całodobowy monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju. - Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - dodała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum