Dwudniowy chaos w testach na koronawirusa CeZ: system już jest stabilny

Autor: PAP • Źródło: PAP26 stycznia 2022 06:42

System EWP, który służy m.in. do rejestracji zleceń i wyników testów w kierunku SARS-CoV-2, znów jest stabilny. Lekarze rodzinni zgłaszali problemy z działaniem tego systemu od poniedziałku.

Dwudniowy chaos w testach na koronawirusa CeZ: system już jest stabilny
Ogromne problemy z testami na koronawirusa zgłaszali lekarze rodzinni Fot. Shutterstock.com
  • Przywrócono już stabilność systemu EWP, który służy m.in. do rejestracji zleceń i wyników testów w kierunku SARS-CoV-2
  • Informację przekazała PAP kierownik Wydziału Komunikacji Korporacyjnej Centrum e-Zdrowia Joanna Zaręba
  • Problemy z działaniem tego systemu zgłaszali od poniedziałku lekarze rodzinni

Chaos z testami na koronawirusa. Problem z EWP rozwiązany

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego poinformowali, że w poniedziałek od wczesnych godzin porannych występowały problemy z Platformą P1 obsługującą m.in. skierowania na badania w kierunku SARS-CoV-2. W ciągu dnia i we wtorek rano wielu specjalistów potwierdzało jeszcze problem z właściwym działaniem tego systemu.

Centrum e-Zdrowia zapewniło we wtorek, że został on już rozwiązany m.in. podwyższyło efektywność systemu, przydzieliło dodatkowe zespoły ludzkie i sprzęt do ciągłego monitorowania ruchu w poszczególnych systemach.

- Centrum e-Zdrowia zidentyfikowało problem, a następnie podjęto działania polegające na odseparowaniu w systemie e-zdrowie (P1) połączenia z EWP od innych usług, doprowadzając do przywrócenia stabilności systemu oraz zmodyfikowało i podwyższyło pulę zasobów dostępnych w systemie EWP, umożliwiając tym samym realizację poszczególnych operacji związanych z testami i kwarantannami. Ponadto zostały dedykowane dodatkowe zespoły oraz zasoby sprzętowe do ciągłego monitorowania ruchu w poszczególnych systemach - poinformowała Zaręba.

Przypomniała, że problemy związane z wydajnością systemu EWP, w którym rejestruje się zlecenia i wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2, kwarantanny i izolacje był obciążony ze względu na wzmożony ruch.

- Czasowa niedostępność części usług EWP oraz rosnąca liczba operacji - bieżących i ponawianych - zaczęła wpływać na stabilność innych usług systemu e-zdrowie (P1), co oznaczało wydłużony czas odpowiedzi oraz krótkookresową niedostępność dla części użytkowników niektórych funkcji w przypadku innych usług - wyjaśniła.

Czym jest EWP?

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej od września 2020 roku otrzymali możliwość kierowania pacjenta za pośrednictwem systemu gabinetowego (m.in. darmowej aplikacji gabinet.gov.pl) na badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2. Jest on połączony z system Ewidencja Wjazdu do Polski (EWP), czyli z systemem teleinformatycznym, w którym laboratoria raportują wyniki badania. W systemie EWP umieszczane są informacje dotyczące osób powracających do kraju z zagranicy, które zostały skierowane na kwarantannę. Przetwarzane są w nim również dane osób skierowanych na obowiązkową kwarantannę, izolację albo test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Od początku epidemii w Polsce wykonano ponad 29,5 mln testów pod kątem zakażenia SARS-CoV-2. Lekarze POZ zlecili ponad 6,7 mln badań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum