Syria: katastrofalny stan opieki zdrowotnej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2014 17:05

Trzy lata po rozpoczęciu konfliktu wewnętrznego w Syrii międzynarodowa organizacja Save the Children ogłosiła raport o katastrofalnym stanie opieki medycznej w tym kraju i prymitywnych warunkach, w jakich lekarze próbują ratować setki tysięcy rannych. Organizacja cytuje też doniesienia o ogłuszaniu pacjentów, jako metodzie znieczulania.

Według ustaleń raportu około 60 procent syryjskich szpitali zostało zniszczonych lub uszkodzonych, a blisko połowa lekarzy opuściła kraj.

Brakuje czystej wody, więc lekarze nie mogą sterylizować środków opatrunkowych. Amputacja kończyn staje się jedynym środkiem ratowania rannych dzieci, noworodki w inkubatorach umierają, gdyż szpitale są pozbawiane prądu. Save the Children cytuje też doniesienia o ogłuszaniu pacjentów z powodu braku środków znieczulających i o ludziach umierających po przetoczeniu im złej grupy krwi.

Rośnie liczba dzieci zapadających na choroby zakaźne i pasożytnicze

Dzieci są szczepione w coraz mniejszym zakresie - przybywa zakażeń wirusem polio, zachorowań na odrę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W pogarszających się warunkach sanitarnych częstsze są choroby skórne i pasożytnicze. Dla przykładu, przed początkiem konfliktu w Syrii było mniej niż 3 tys. przypadków leiszmaniozy, teraz jest ich ponad 100 tysięcy.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum