Syria: Lekarze bez Granic o objawach neurotoksycznych u tysięcy pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2013 11:37

Około 3,6 tys. osób z neurotoksycznymi objawami przyjęto do trzech szpitali w rejonie Damaszku od 21 sierpnia. 355 z nich zmarło - poinformowała w sobotę organizacja Lekarze bez Granic, która wspiera te szpitale.

Syria: Lekarze bez Granic o objawach neurotoksycznych u tysięcy pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
To, jak podkreśla francuska agencja prasowa, pierwsze potwierdzenie z niezależnego źródła użycia w syryjskiej stolicy broni chemicznej, do którego miało dojść w ostatnią środę na przedmieściach Damaszku - podaje Gazeta Wyborcza.

Syryjska opozycja oskarżyła wówczas siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada o użycie na przedmieściach Damaszku gazu bojowego i spowodowanie śmierci od kilkuset do 1300 osób. Reżim stanowczo zaprzecza oskarżeniom.

W sobotę (24 sierpnia) personel medyczny przekazał szczegółowe informacje organizacji Lekarze bez Granic dotyczące wielkiej liczby pacjentów, którzy zostali przywiezieni do szpitali w rejonie Damaszku z takimi objawami, jak konwulsje, ślinotok, upośledzone widzenie i oddychanie - poinformował na stronie internetowej organizacji kierujący jej operacjami doktor Bart Janssens.

Pacjentom zaaplikowano środki stosowane przy objawach neurotoksycznych. Janssens stwierdził, że na razie nie można potwierdzić naukowo przyczyn tych objawów ani ustalić, kto jest odpowiedzialny za atak. Niemniej, te objawy sugerują, że pacjenci byli narażeni na silne działanie czynnika neurotoksycznego.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze