PAP/Rynek Zdrowia | 24-07-2011 18:40

Świętokrzyskie: woda zanieczyszczona bakteriami coli w dwóch sołectwach

Wykonane w niedzielę (24 lipca) powtórne badanie wody wykazało obecność bakterii coli w dwóch sołectwach - Wesoła i Zajączków w gminie Piekoszów w Świętokrzyskim.

W piątek (22 lipca) sanepid wykrył bakterie coli w wodzie w Wiernej Rzece w sołectwie Wesoła i zdecydował o zamknięciu ujęcia wody spółki Norkalk w Skale. Oznaczało to, że mieszkańcy 11 sołectw w gminie Piekoszów i dwóch w gminie Chęciny nie mogli spożywać wody dostarczanej przez wodociąg z tego ujęcia.

Jak poinformował wójt Tadeusz Dąbrowa, niedzielne badanie wskazuje na to, że skażenie ma źródło lokalne. Dodał, że sołectwa Wesoła i Zajączków nie są skanalizowane. Zdezynfekowano już zbiornik wody obsługujący te wsie.

Mieszkańcy pozostałych dziewięciu sołectw mogą spożywać wodę dostarczaną do domów. Tym samym liczba odbiorców, którzy nie mogą korzystać z wody z wodociągu, zmniejszyła się z 1200 do 158.

Po piątkowej (22 lipca) decyzji Sanepidu, która dotyczyła prawie pięciu tysięcy mieszkańców, zakład usług komunalnych rozpoczął rozwożenie wody beczkowozami. Dodatkowo gmina zakupiła i rozdała - dzięki pomocy strażaków - 7,5 tys. pięciolitrowych butelek wody mineralnej.