Świętokrzyskie: najwięcej młodych samobójców w kraju

Autor: KLX, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2014 08:52

W całym kraju najczęściej na rozstanie z życiem decydują się osoby po 50., w województwie świętokrzyskim robią to jednak głównie młodzi. W zaszłym roku odnotowano 727 takich przypadków w regionie - informuje Rzeczpospolita.

W zeszłym roku najwięcej prób samobójczych było na Śląsku - 1,1 tys. i w Małopolsce - 752. Ale tuż za nimi jest Świętokrzyskie - z 727 osobami, które próbowały się zabić. O ile jednak województwo śląskie ma 4,6 mln mieszkańców, to świętokrzyskie zaledwie 1,2 mln.

Spośród tych, którzy targnęli się na życie w  województwie świętokrzyskim, najwięcej - 86 - było osób w wieku 25-29 lat. Łącznie ponad połowa samobójców nie miała jeszcze pięćdziesiątki.

Region wyróżnia coś jeszcze. Gdy w kraju ok. 70 proc. prób samobójczych jest skutecznych, tutaj - niewiele ponad jedna trzecia.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że samobójstwa powodują w naszym kraju więcej zgonów niż wypadki komunikacyjne - alarmują eksperci i dodają, że liczby te stale rosną.

Dr Piotr Wierzbiński z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przypomina, że jeszcze w 1998 r. samobójstwa stanowiły 8. przyczynę zgonów na świecie, ale obecnie przesunęły się na pozycję 4. W grupie wiekowej od 7 do 19 lat samobójstwa stanowią drugą przyczynę zgonów.

Do czynników ryzyka samobójstwa eksperci zaliczają płeć męską, wiek przed 20. lub po 45. roku życia, depresję, wcześniejsze próby samobójcze, nadużywanie alkoholu, brak wsparcia społecznego, brak współmałżonka lub partnera, ciężką chorobę somatyczną (np. nowotwór) oraz utratę racjonalnego myślenia, jakie towarzyszy psychozom.

Specjaliści zwracają uwagę, że badania wskazują, że większość samobójców miała przed próbą samobójczą kontakt z profesjonalistą, ale nigdy nie zostali zapytani o to, czy mają myśli samobójcze. A to jest bardzo proste pytanie, na które pacjenci często czekają.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum