Świętokrzyskie: ekspozycja nt. organizmu człowieka w Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2015 18:14

Funkcjonowanie ludzkiego organizmu ma w nowoczesny sposób ukazać stała ekspozycja, która najpóźniej w listopadzie zacznie działać w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim (Świętokrzyskie). Właśnie ogłoszono przetarg na projekt i realizację wystawy.

Świętokrzyskie: ekspozycja nt. organizmu człowieka w Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim
Tematem wystawy będzie zdrowy organizm ludzki Fot. Archiwum RZ

Jak poinformował PAP Jakub Czaplarski z Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego - część instytucji stanowi Centrum da Vinci - postępowanie dotyczy zaprojektowania i wykonania ekspozycji, a także dostawy, montażu i uruchomienia multimedialnych urządzeń w placówce. Oferty można składać do 26 sierpnia.

Tematem wystawy będzie zdrowy organizm ludzki - dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. - Koncepcja ekspozycji wpisuje się w działalność naszej instytucji, które zgodnie z założeniami samorządowych władz regionu profiluje swoją działalność na biotechnologię, medycynę oraz turystykę prozdrowotną i zdrowotną - wyjaśnił Czaplarski.

Ekspozycja ma przedstawiać pięć czynności życiowych człowieka, które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi: oddychanie, bicie serca, reakcję na bodźce, utrzymanie postawy pionowej oraz odżywianie. Będzie prezentowała także czynniki, które powodują osłabienie organizmu.

Zwiedzający będą mieli m.in. możliwość zbadania pojemności swoich płuc - zobaczą różnicę w wydolności płuc palacza i osoby niepalącej i dokładnego poznania pracy serca. Będą mogli także obserwować reakcję człowieka na bodźce takie jak np. dotyk, światło i dźwięk. Dzięki nowoczesnym eksponatom dowiedzą się też m.in. jak pracuje ludzkie ciało podczas jazdy na rowerze oraz ile wody mieści się w organizmie.

Wystawę będą uzupełniały strefy, w których każdy będzie mógł przetestować swoją sprawność fizyczną i umysłową. Dzieci będą korzystały z plac zabaw, który wizualnie ma przypominać jeden z narządów ludzkiego organizmu.

Na patrona placówki wybrano włoskiego artystę i odkrywcę okresu renesansu Leonarda da Vinci. Zwiedzający wystawę będą mogli także poznać postać mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała, przy stanowisku poświęconemu słynnemu rysunkowi twórcy - "Człowiekowi witruwiańskiemu". Każdy będzie miał tu możliwość stworzenia zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej, odpowiadającej własnej sylwetce.

Ekspozycja ma się znaleźć w Centrum Nauki do końca listopada. Zastąpi czasową wystawę "Świat Leonarda", którą od otwarcia placówki we wrześniu ub.r. obejrzało kilka tysięcy osób.

Budowa i przygotowanie Centrum Nauki "Leonardo da Vinci" kosztowało 18 mln zł. 85 proc. środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. 10 proc. dołożył samorząd województwa, a 5 proc. budżet państwa.

Centrum Nauki zlokalizowane jest w położonym kilkanaście kilometrów na południe od Kielc Podzamczu Chęcińskim, w kompleksie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

Centrum Naukowo-Technologiczne powstało przy wykorzystaniu funduszy UE wokół dworu obronnego z XVII w., w którym utworzono Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe. Cały kompleks zajmuje ponad 16 ha. Część terenów jest przeznaczona pod potrzeby inwestycyjne przedsiębiorców.

Instytucja ma tworzyć warunki organizacyjne dla transferu osiągnięć nauki i nowoczesnych technologii do przedsiębiorstw oraz dla działalności badawczo-wdrożeniowej.

Centrum angażuje się w wiele projektów z zakresu zdrowia i medycyny. To tutaj powstał pierwszy w Polsce Publiczny Bank Komórek Macierzystych, który przyjmuje bezpłatnie próbki krwi pępowinowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum