Świętokrzyskie: 23 mln zł na pomoc społeczną od Szwajcarii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2016 15:01

23 mln zł w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymał na pomoc społeczną region świętokrzyski z tzw. Funduszu Szwajcarskiego. - To były bardzo efektywnie wydane pieniądze - ocenił w piątek na konferencji prasowej podsumowującej program Guido Beltrani, przedstawiciel funduszu.

Świętokrzyskie: 23 mln zł na pomoc społeczną od Szwajcarii
Pieniądze przeznaczono m.in na zagraniczne staże dla pielęgniarek z DPS-ów Fot. Shutterstock

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy nazywany także Funduszem Szwajcarskim jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznawanej przez Szwajcarię m.in. Polsce. Na mocy umów międzynarodowych zawartych w 2007 roku w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich przeznaczono dla 12 nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, z czego dla Polski przewidziano około 489 mln franków szwajcarskich.

Jednym z priorytetów programu jest ochrona zdrowia i polityka społeczna. Wysokość środków przeznaczonych na ten cel w skali całego kraju wynosi 35 mln franków szwajcarskich.

80 proc. środków dla regionu świętokrzyskiego wydano na rozwój istniejącej już infrastruktury domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych. - Pozostałe pieniądze przeznaczyliśmy na tzw. działania miękkie - mówił podczas konferencji kierownik projektu Robert Jawor.

- Zorganizowane zostały m.in. sesje terapeutyczne dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, powstały programy aktywizujące dla osób starszych i programy terapii sportowej - wskazywał.

Dodał, że w ramach projektu zorganizowano zagraniczne staże dla kadry powiatowych centrów pomocy rodzinie i pielęgniarek z domów pomocy społecznej, a program objął około 1000 osób, mieszkańców i kadrę placówek pomocy społecznej.

Fundusz Szwajcarski wsparł w województwie świętokrzyskim realizację 50 projektów. Najwięcej, bo ponad 5,4 mln zł otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku (pow. opatowski). W dwóch wyremontowanych budynkach, oddanych do użytku w lipcu 2015 roku, powstało 18 lokali aktywizujących dla 32 mieszkańców. Pensjonariusze mogą korzystać z nowych form terapii zajęciowej: m.in. gastroterapii (zajęcia kulinarne), ergoterapii - poprzez pracę, silwoterapii (kontakt z przyrodą) oraz hipoterapii. W ramach projektu zrewitalizowano stawy oraz ścieżki przyrodnicze, przebudowano także drogi wewnętrzne i oświetlono okoliczny teren.

W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy fundusze na wsparcie pomocy społecznej otrzymały cztery województwa, oprócz świętokrzyskiego także lubelskie, podkarpackie i małopolskie. Na razie nie wiadomo, czy projekt będzie kontynuowany.

- Mam nadzieję, że będzie kolejna edycja tego programu. Jest to jednak uzależnione od decyzji politycznych, a te nie zostały jeszcze podjęte - poinformował Beltrani.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum