Święta-zdrój: w grudniu sanatoria służą bardziej wypoczynkowi niż kuracji

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2012 06:14

W okresie świąteczno-noworocznym w jednych sanatoriach zamiera ruch, kończą się turnusy dla pacjentów ze skierowaniami NFZ, a placówki zawieszają działalność. Inne wypełnia gwar kuracjuszy, którzy korzystają z pełnopłatnej oferty - raczej relaksacyjnej niż leczniczej.

Święta-zdrój: w grudniu sanatoria służą bardziej wypoczynkowi niż kuracji

Grudniowe święta Polacy wciąż najchętniej spędzają w gronie rodzinnym. Bywa, że korzystając z 21-dniowego leczenia w szpitalu uzdrowiskowym czy sanatorium uzdrowiskowym w trybie stacjonarnym kończą je wcześniej, na kilka dni przed terminem, wyjeżdżając na święta do domu.

Kiedy płacimy za skrócony pobyt w uzdrowisku
- W Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa w przypadku wcześniejszego zakończenia pobytu, koszty zakwaterowania i wyżywienia, które częściowo pokrywa pacjent, nie podlegają zwrotowi. Taka praktyka została wprowadzona rozporządzeniem ministra zdrowia - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Krasoń, prezes Zarządu Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa.

W przypadku skrócenia pobytu w sanatorium z przyczyn innych niż wymienione w rozporządzeniu MZiOS z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego (np. choroba świadczeniobiorcy i pobytu w szpitalu, śmierć członka najbliższej rodziny) - kuracjusz ponosi również odpłatność za tzw. pustostan w związku z dokonaniem wcześniejszego wypisu; jest to kwota należna sanatorium od NFZ za każdy skrócony osobodzień.

Jak wyjaśnia Jolanta Pulchna, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Fundusz finansuje każdy dzień pobytu w uzdrowisku. Nie płaci natomiast za dni, z których pacjent zrezygnuje. Skierowana do sanatorium osoba powinna zostać wcześniej zaznajomiona z regulaminem pobytu w sanatorium, by nie była zaskakiwana koniecznością wniesienia dodatkowych opłat.

- W naszym uzdrowisku, zgodnie z regulaminem, kuracjusze tuż po przyjeździe podpisują oświadczenie, że w przypadku wcześniejszego wyjazdu z przyczyn nie wynikających z wyjątkowej sytuacji życiowej, poniosą niewielką opłatę za każdy dzień nieodbytego leczenia - tłumaczy Wojciech Krasoń.

Podkreśla przy tym, że zarządzający Uzdrowiskiem Świeradów-Czerniawa nie pozostają obojętni na sytuacje losowe, czy zdrowotne swoich gości.

- Dlatego opłaty za wcześniejsze zakończenie pobytu, które z pewnością nie pokrywają realnie poniesionych przez nas kosztów, pobierane są wyłącznie od osób, które skracają swoje leczenie bez podania szczególnego powodu - zapewnia prezes uzdrowiska.

Specjalny kalendarz turnusów
W przypadku Świeradowa-Czerniawy problem skracania turnusów nie dotyczy jednak okresu Świąt Bożego Narodzenia. Chcąc zapobiegać wcześniejszym wyjazdom pacjentów, kalendarz turnusów ułożono tak, by ostatni z nich kończył się na kilka dni przed świętami. W tym roku był to 18 grudnia. Sanatorium wznowi leczenie uzdrowiskowe 3 stycznia 2013 r.

W Uzdrowisku Cieplice Sp. z o.o. w Jeleniej Górze turnusy lecznice dla pacjentów skierowanych przez NFZ kończą się 26 grudnia. Jak informuje przedstawiciel Zakładu Obsługi Kuracjusza, w placówce rezygnacje z ostatnich dni pobytu to sporadyczne, uzasadnione przypadki.

Odnotowuje się natomiast wzrost zainteresowania oferowanymi przez jeleniogórskie sanatorium pobytami świąteczno-noworocznymi, które rozpoczynają się 22 oraz 28 grudnia. Polacy coraz chętniej spędzają święta dbając o zdrowie i relaksując się. Podczas 11-dniowego turnusu, który rozpoczyna się w Uzdrowisku Cieplice przed świętami kuracjusze mogą skorzystać z 16 zabiegów.

Na dwa zabiegi dziennie w czasie pobytu świąteczno-sylwestrowego (oprócz 25 i 26 grudnia) mogą liczyć kuracjusze Uzdrowiska Kołobrzeg SA. Ofertę na jego stronie internetowej zamieszczono w językach polskim i niemiecki.

- W okresie świątecznym gościmy kuracjuszy z Polski i zza granicy - zarówno korzystających z pobytów pełnopłatnych jak i skierowanych są na leczenie uzdrowiskowe z NFZ. Turnus tych ostatnich kończy się 30 grudnia. Rezygnacja z ostatnich dni turnusu to pojedyncze przypadki - mówi Anna Borek-Książek, kierownik działu marketingu w kołobrzeskim uzdrowisku.

O zdyscyplinowanych kuracjuszach mówią również pracownicy Sanatorium Uzdrowiskowego, Ośrodek Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej ''Oaza'' w Inowrocławiu. Turnusy dla osób ze skierowaniami Funduszu trwały do 21 grudnia. Kolejny turnus rozpocznie się dopiero 4 stycznia. Jednak w przypadku Inowrocławia nie znaczy to, że sanatorium świeci pustkami.

Pobyty pełnopłatne
- Od wielu lat organizujemy w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku pełnopłatne pobyty, które cieszą się dużą popularnością. Z naszymi gośćmi spędzamy tradycyjną polską wigilię, m.in. ze śpiewaniem kolęd, paczką słodyczy dla każdego. Potem kuracjusze bawią się na balu sylwestrowym i świętują Nowy Rok - mówi Rynkowi Zdrowia Urszula Iwicka, prezes ośrodka w Inowrocławiu.

W sanatoriach w Ustroniu, gdzie wykonywane są m.in. zabiegi z zakresu balneoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, termoterapii, fizykoterapii, a także inhalacje i masaże - ostatnie turnusy kończą się 30 grudnia. W okresie świąteczno-noworocznym to uzdrowisko chętnie odwiedzają kuracjusze korzystający z oferty pełnopłatnej.

- Częściej wybierają zabiegi typu spa niż lecznicze. Dużą popularnością cieszą się m.in. masaże relaksacyjne, masaż gorącymi kamieniami - mówi nam pracownik Sanatorium Magnolia w Ustroniu. Zwraca jednak uwagę, że w Polsce wciąż silne jest przywiązanie do tradycji i spędzania świąt z rodziną, które nie zachęca do wyjazdów.

Dodaje: - Jest jednak wiele samotnych osób, które cieszą się, że mają możliwość spędzenia świąt w sanatorium i zatroszczenia się o siebie w przyjaznym im otoczeniu. Przyznają, że zamiast czekać czy ktoś ich zaprosi na święta, czy nie, wybierają pobyt w uzdrowisku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum