Święta w szpitalu: dla wielu seniorów to smutna konieczność

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2015 08:21

Boże Narodzenie to czas spotkań z rodziną, jednak wiele osób, szczególnie w podeszłym wieku pozostaje w szpitalach na święta. Lekarze podkreślają, że rodziny są w stanie podać tysiąc powodów, by tylko nie odebrać pacjenta z placówki medycznej.

Święta w szpitalu: dla wielu seniorów to smutna konieczność
FOT. Shutterstock

- Zawsze jest jakiś powód, a to, że nie są przygotowani, a to że wszyscy pracują, mają inne plany, czy wyjeżdżają z miasta - powiedział PAP lek. med. Eryk Matuszkiewicz ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu. Jak dodał, tłumaczenia są bardzo różne, jednak, niestety, w bardzo małym procencie są one zgodne z prawdą.

Lekarze pracujący w święta w szpitalach starają się pacjentom trochę zrekompensować ten czas z dala od domu i w miarę możliwości stworzyć choć namiastkę świątecznej atmosfery.

- Organizujemy wigilię dla pacjentów. Jadłospis też zawsze jest bogaty, zawsze jest wtedy ryba, ciasta, są też ozdoby świąteczne, choinka jest ubierana na każdym oddziale i taką atmosferę świąt zawsze staramy się pacjentom zapewnić - mówiła dyrektor Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu dr Krystyna Mackiewicz.

Jak tłumaczyła, mimo że Boże Narodzenie to jedne z najbardziej rodzinnych świąt, zawsze jest jednak jakiś powód, by pacjenta nie odbierać.

- W Polsce jest jeszcze trochę inaczej niż na Zachodzie, gdzie rodzina bardzo mocno poczuwa się do opieki nad osobą starszą czy chorą. U nas jest trochę tak, że jeśli pacjent zachoruje to opiekę nad nim w całości powierza się szpitalowi. Boimy się ciężkich chorób, boimy się umierania w domu, moim zdaniem w tym właśnie tkwi problem - oceniła Mackiewicz.

Dodała, że personel szpitala bardzo często obserwuje, jak pacjenci w wieku powyżej 87. roku życia są przywożeni do szpitali właściwie na ostatnie godziny.

Prezes Centrum Medycznego HCP w Poznaniu Lesław Lenartowicz zaznaczył, że powodem pozostawiania przez rodzinę, szczególnie starszych pacjentów w szpitalach, są też bardzo często złe relacje, które nawet w perspektywie choroby, nie potrafią się zmienić i załagodzić trudnej sytuacji.

- Przyczyny są bardzo różne. Czasem też pacjent przebywający w okresie przedświątecznym jest np. alkoholikiem i rodzina nie chce go na święta przyjąć, więc nie ma dokąd pójść. Są też osoby bezdomne i nawet jeśli uda się odnaleźć ich rodzinę, to ona odcina się po prostu od takiej osoby - tłumaczył Lenartowicz.

- Moim zdaniem to nie zależy jednak od statusu społecznego, ale od relacji międzyludzkich, to jest najważniejsze; jeśli więzy rodzinne zostały zerwane, jeszcze podparte jakąś patologią i nagle kiedy ta osoba znajduje się w szpitalu to rodzina nie chce się do niej przyznać - dodał.

Według dyrektor Mackiewicz to problem globalny, który wymaga zmiany podejścia do profilu leczenia pacjentów, pozwalający przenieść ich np. do domów spokojnej starości, domów opieki.

- Potrzebne jest rozbudowane zaplecze - oddziały geriatryczne, których nie ma, czy też domy, w których przez całą dobę zapewniona jest opieka pielęgniarska. Musimy zdać sobie sprawę, że społeczeństwo się starzeje. Powinniśmy zacząć więcej o tym myśleć, bo nas samych kiedyś też to czeka - wskazała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum