Światowy dzień nappingu, czyli zdrzemnijmy się w pracy

Autor: LJ, Gazeta Lubuska/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2010 09:57

12 marca obchodzimy światowy dzień drzemki w pracy. Według amerykańskich badań, 15-minutowa drzemka znacznie zwiększa wydajność pracownika.

Krótka drzemka w pracy, tzw. napping, wcale nie pogarsza wydajności. Wręcz przeciwnie. Aż dziewięciu na dziesięciu drzemiących przy swym biurku ludzi, pracuje potem znacznie wydajniej.

Mark Rosekind, były współpracownik NASA, policzył nawet, że produktywność po drzemce wzrasta o 35 proc., kreatywność o 40 proc., a decyzyjność aż o 50 procent. Na Zachodzie w wielu biurach urządza się zatem specjalne pomieszczenia drzemkowe, wyposażone w łóżka i zasłonki na oczy.

Jednak tym odkryciem Amerykanie bynajmniej nie zaskakują. Kraj, w którym tradycja drzemek w pracy jest znacznie dłuższa, to Japonia. Napping był tam praktykowany już w wiekach średnich, szczególnie wśród wstających wcześnie rano rolników.

Obecnie drzemiących ludzi można spotkać nie tylko w biurach, zjawisko dotyczy też szkół. Według japońskich badań, drzemka nie powinna trwać jednak dłużej niż 30 minut, bo wówczas ma działanie przeciwne od oczekiwanego.

Pracownicy mogą przespać się nie tylko w przygotowanych do tego celu pokojach w pracy. Istnieją także tzw. napia salon, oferujące miejsce do drzemki na kilkanaście minut. Niektóre firmy nawet wynegocjowały z firmami ubezpieczeniowymi pokrycie kosztów związanych z tym opłat.

Jednak w Japonii konieczność robienia sobie przerw w pracy ma także inne uzasadnienie. Drzemka staje się nieodzowna, kiedy pracownik nie opuszcza biura przez kolejne 10 i więcej godzin. Kraj ten znany jest bowiem ze zjawiska karoshi, śmierci z przepracowania. Nadal odnotowuje się ok. 150 takich przypadków rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum