Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej: Caritas pomaga m.in. syryjskim uchodźcom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2013 13:14

Pod hasłem "Świat potrzebuje więcej" obchodzony jest 19 sierpnia Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Od wielu lat tę akcję na całym świecie zaangażowany jest również Caritas Polska.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej: Caritas pomaga m.in. syryjskim uchodźcom

Jak poinformowało biuro prasowe Caritas, w tym roku dzięki finansowemu wsparciu polskiego MSZ Caritas pomaga dzieciom syryjskich uchodźców.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2008 roku. Wybór tej daty ma związek z tragicznym zdarzeniem, do którego doszło 19 sierpnia 2003 roku, kiedy to 22 pracowników humanitarnych straciło życie wskutek wybuchu bomby w siedzibie ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku.

- Upamiętniamy ich ofiarę oraz potwierdzamy nasze zaangażowanie w pracy na rzecz ratowania ludzkiego życia na całym świecie. Pracownicy humanitarni działają tam, gdzie niejednokrotnie inni nie chcą jechać albo nie są w stanie dotrzeć - podkreślił Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ.

Wyjaśnił, że głównym celem obchodów Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej jest szerzenie wiedzy o pomocy humanitarnej wśród społeczności międzynarodowej, podkreślenie potrzeby wielostronnej współpracy w tej dziedzinie oraz zwrócenie uwagi na specyfikę działania pracowników humanitarnych, którzy w bardzo trudnych warunkach, często z narażeniem własnego życia, są gotowi nieść pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.

Caritas Polska jest jedną z najaktywniejszych polskich organizacji pozarządowych działających na tym polu na arenie międzynarodowej. Jak informuje biuro prasowe Caritas, od 1 czerwca do 31 grudnia 2013 roku Caritas świadczy pomoc na rzecz uchodźców syryjskich realizując projekt: "Oferta edukacyjna Caritas dla dzieci chodźców syryjskich w Jordanii".

W ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pod opieką Caritas Polska i Caritas Jordania znajduje się 600 dzieci uchodźców syryjskich na terenie całej Jordanii. Z zajęć korzysta również 30-osobowa grupa niepełnosprawnych dzieci. Projekt skierowany jest do uchodźców miejskich (urban refugees) przebywających poza utworzonymi przez jordański rząd obozami. Uchodźcy ci stanowią około 70 proc. wszystkich uciekinierów z Syrii. Projekt jest kontynuacją zeszłorocznych działań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum