Dziennik/Rynek Zdrowia | 03-12-2014 10:03

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: wykłady, dyskusje, koncerty

Na świecie jest ich około miliarda, w Polsce - prawie pięć milionów. Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzonego 3 grudnia, w wielu krajach organizowane są spotkania, koncerty, wykłady i dyskusje.

W Warszawie odbędzie się między innymi dzień otwarty w Muzeum Narodowym, a także w Muzeum Sportu i Turystyki. Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano trzy projekcje filmowe, dostosowane do możliwości percepcyjnych osób niepełnosprawnych.

Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych oraz pomoc we włączeniu ich w codzienne życie. Ważnym tematem poruszanym podczas obchodów są też bariery architektoniczne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie żyje ok. miliarda ludzi niepełnosprawnych. W Polsce, zgodnie z danymi pochodzącymi z Narodowego Spisu Powszechnego sprzed trzech lat, mieszka ok. 4 mln. 700 tys. osób niepełnosprawnych, co stanowi ponad 12 procent ludności.

Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne. Niższa jest liczba osób z uszkodzeniami narządu wzroku i słuchu, z chorobą psychiczną i upośledzeniem umysłowym.

Więcej: zdrowie.dziennik.pl