Świat lekarski ostrzega przed zagrożeniami

Autor: BBC news, onet.pl/Rynek Zdrowia • • 16 września 2009 11:45

Może brakować wody, choroby zakaźne będą się bezgranicznie rozprzestrzeniały... 18 najbardziej profesjonalnych światowych organizacji medycznych przestrzega przed "globalną katastrofę zdrowotną".

Świat lekarski ostrzega przed zagrożeniami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na łamach „The Lancet” i „British Medical Journal”, postulują, aby to lekarze przewodzili kwestiom związanymi z klimatem – informuje BBC News. Apelujący uważają,iż najbardziej będą cierpieć mieszkańcy biednych krajów tropikalnych. Twierdzą, że zmiany klimatyczne mogą przynieść pewne korzyści, jak bardziej zdrowa dieta czy czystsze powietrze.

Przypomnijmy, że w grudniu szczyt ONZ w Kopenhadze ma ustanowić nowe, globalne porozumienie klimatyczne zastępujące protokół z Kioto. Na razie jednak nie ma zgody co do tego jak zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, lub jak sfinansować ochronę przed zmianami klimatycznymi dla najbiedniejszych krajów.

„Istnieje poważne zagrożenie, że politycy będą niezdecydowani, zwłaszcza w tak ekonomicznie niepewnych czasach, jak dziś” - głosi list podpisany przez liderów 18 uniwersytetów medycznych i innych dyscyplin medycznych z całego świata. „Jeśli ich (polityków) odpowiedzialność będzie słaba, skutki dla międzynarodowego zdrowia mogą być katastrofalne”.

Wcześniej w tym roku, „The Lancet” wraz z University College London opublikował raport o efektach jakie zmiany klimatyczne mogą wywrzeć na naszym zdrowiu. Jedno z głównych zagrożeń wiąże się ze wzrostem temperatury, który może powodować rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, ograniczyć zapasy żywności i czystej wody w krajach rozwijających się oraz podnieść liczbę ofiar śmiertelnych z powodu nadmiernych temperatur.

Jednak główna konkluzja raportu, odnosząca się do założenia, że w drugiej połowie wieku na Ziemi przybędzie trzy miliardy ludzi, głosi: „zmiany klimatyczne w odniesieniu do zdrowia będą oddziaływać na większą część populacji w następnych dekadach i podniosą ryzyko życia miliardów ludzi”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum