Student SUM opracował innowacyjny termometr dla dzieci przyklejany do ciała

Autor: PAP • Źródło: PAP10 lutego 2022 06:21

Absolwent inżynierii biomedycznej i jednocześnie student Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracował precyzyjny termometr przyklejany do ciała, raportujący pomiary temperatury ciała z wykorzystaniem sieci Wi-Fi.

Student SUM opracował innowacyjny termometr dla dzieci przyklejany do ciała
Wynalazek otrzymał jedną z pięciu nagród głównych w XII Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca.. Fot. Adobestock
  • Opracowano termometr przyklejany do ciała, raportujący pomiary temperatury ciała z wykorzystaniem sieci Wi-Fi
  • Dokonał tego absolwent inżynierii biomedycznej, a zarazem student VI roku kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Jakub Szczerba
  • Urządzenie umożliwia regularne i bardzo precyzyjne pomiary, co jest cenne zwłaszcza w przypadku bardzo ruchliwych dzieci

Innowacyjny termometr dla dzieci

Urządzenie pozwala na regularne i bardzo precyzyjne pomiary temperatury i powstało z myślą o dzieciach, u których ze względu na naturalną dla wieku ruchliwość takie pomiary trudniej przeprowadzić, niż u dorosłych.

- Inspiracją były dla mnie narodziny dziecka mojej siostry, które - jak większość dzieci - zmagało się z infekcjami. To właśnie na nim przeprowadzaliśmy pierwsze testy prototypu - powiedział w środę Jakub Szczerba.

Jak działa nowo opracowany termometr?

Jego wynalazek - system Fevero - jest złożony z czujnika temperatury, który umieszcza się na klatce piersiowej lub w dole pachowym oraz platformy zbierającej dane. Dzięki zastosowaniu technologii Wi-Fi urządzenie pracuje we wszystkich miejscach z zasięgiem sieci bezprzewodowej. W razie przerwania łączności Wi-Fi rejestruje dane i raportuje je po ponownym podłączeniu do sieci. Dane - w tym sygnały alarmujące o wzroście temperatury - odbiera standardowy telefon komórkowy.

Wynalazek Jakuba Szczerby, opracowany we współpracy z Łukaszem Białkiem i Maciejem Poniedziałkiem, otrzymał jedną z pięciu nagród głównych na rozstrzygniętym w ubiegłym tygodniu XII Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum