Studencie, źle sypiasz? Możesz doświadczyć problemów ze zdrowiem psychicznym

Autor: PAP • Źródło: PAP05 listopada 2021 06:40

Jakość snu blisko 66 proc. studentów pozostawia wiele do życzenia. Naukowcy podają, że naraża to młodych ludzi na ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym.

Zła jakość snu może przełożyć się na wystąpienie problemów psychicznych. Fot. Shutterstock
  • Blisko dwie trzecie studentów doświadcza złej jakości snu
  • To przekłada się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego. Szczególnie narażone są kobiety
  • Tak wynika z badań opublikowanych w piśmie „Annals of Human Biology”

Nie tylko sen, ale również BMI i status ekonomiczny

W badaniach (DOI: 10.1080/03014460.2021.1983019) przeprowadzonych w Brazylii przez naukowców z Uniwersytetu Federalnego Mato Grosso uczestniczyło 1113 osób w wieku od 16 do 25 lat studiujących dziennie na różnych kierunkach.

Studenci wypełniali kwestionariusze dotyczące m.in. jakości snu i poziomu senności w ciągu dnia, objawów stresu i zaburzeń zdrowia psychicznego. Pod uwagę wzięto także takie czynniki jak status społeczno-ekonomiczny czy wskaźnik masy ciała (BMI).

Sen złej jakości zwłaszcza u kobiet

Zaobserwowano wysoką częstość występowania złej jakości snu (65,5 proc. badanych), z kolei nadmierna senność w ciągu dnia dotyczyła 55 proc. studentów oraz była związana z wysokim poziomem stresu i blisko dwukrotnie większą podatnością na depresję. Osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne blisko czterokrotnie częściej miały nieprawidłowe nawyki związane ze snem. Zła jakość snu i nadmierna senność w ciągu dnia częściej występowały u kobiet.

"Choć nie jest jasne, czy to zaburzenia zdrowia psychicznego powodują problemy ze snem, czy na odwrót, te wyniki wskazują na potrzebę promowania dobrych nawyków związanych ze snem wśród studentów, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych problemów zdrowia psychicznego w przyszłości" - komentują autorzy.

Zobacz też: Twoje dziecko jest uzależnione od nauki? To choroba. Problem co siódmego młodego Polaka 

Bóle głowy, zaburzenia wzroku i snu u nastolatków nadużywających internetu – jest gorzej niż 2 lata temu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum