×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Studenci medycyny o HIV, raku, cukrzycy i... leczeniu pluszowych misiów

Autor: PAP-Nauka w Polsce25 grudnia 2017 15:28

Dzieci oswajają się z lekarzami dzięki "Szpitalom pluszowego misia", dorośli dowiadują się o profilaktyce AIDS w "Tramwaju zwanym pożądaniem", zwalczane są mity antyszczepionkowe, za to propagowane zachowania prozdrowotne - to zasługa stowarzyszenia IFMSA.

Studenci medycyny o HIV, raku, cukrzycy i... leczeniu pluszowych misiów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, zrzeszające także młodych lekarzy, jest finalistą w kategorii Instytucja w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Od 1956 roku stowarzyszenie dba o edukację polskiego społeczeństwa w zakresie profilaktyki prozdrowotnej pacjentów i ich najbliższych.

W ostatnich latach furorę na festiwalach nauki i w przedszkolach w całym kraju robią "Szpitale pluszowego misia", gdzie studenci razem z dziećmi leczą pluszaki. To oswaja najmłodszych z badaniem lekarskim i kontaktami ze służbą zdrowia. To jeden ze stałych programów prowadzonych na rzecz pacjentów.

Od wywiadu lekarskiego poprzez rozmaite badania i zabiegi – dziecko wcielając się w rolę rodzica misia dowiaduje się, jak przebiega droga diagnostyczna i terapeutyczna pacjenta w prawdziwym szpitalu.

- Może pytać i rozwiewać swoje wątpliwości, zobaczyć z bliska pracę lekarza. Oprócz tego uczestniczy we wszystkich podejmowanych przez lekarza działaniach, co pozwala mu zrozumieć ich celowość. Wszystko odbywa się w miłej atmosferze, w formie zabawy, w znanym dziecku środowisku - przekonują studenci. Ich akcja ma zmniejszyć "strach przed białym fartuchem", stres związany z pójściem do lekarza, badaniem czy szczepieniami.

Dwa razy w roku w 14 miastach Polski odbywa się akcja informacyjna i bezpłatne konsultacje mające na celu wczesne wykrycie cukrzycy, nadciśnienia czy chorób nowotworowych. Studenci zrzeszeni w stowarzyszeniu wychodzą poza uczelnie medyczne, aby dotrzeć w miejsca, gdzie z badań może skorzystać jak największa grupa osób.

Studenci medycyny wynajmują również specjalne tramwaje i jeżdżą w czasie weekendowych wieczorów na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne w danym mieście. To akcja "Tramwaj Zwany Pożądaniem".

- W Polsce z każdym rokiem przybywa osób, które nie wiedzą o swoim zakażeniu HIV oraz innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową. Podejmując ryzykowne zachowania seksualne i nie zabezpieczając się w odpowiedni sposób stanowią najniebezpieczniejszą grupę - ostrzegają studenci.

W każdym tramwaju przygotowane są co najmniej dwa stanowiska informacyjne z materiałami edukacyjnymi, naklejkami z adresem najbliższej placówki, w której można wykonać bezpłatny test na HIV. Edukatorami są studenci medycyny, członkowie stowarzyszenia, którzy przeszli specjalne szkolenia dla Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych.

"Edukacja rówieśnicza" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych to kolejny projekt realizowany w ramach Programu Stałego ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS. "Pierwsza wizyta u ginekologa" to 45-minutowe spotkanie skierowane szczególnie do młodych dziewczyn. Jego celem jest rozwianie wszelkich obaw związanych z badaniem ginekologicznym, edukacja, na czym polega wizyta i jak się do niej przygotować, przybliżenie zagadnienia związanego z cyklem miesiączkowym i chorobami narządów płciowych, a szczególnie zwrócenie uwagi, jak ważna jest troska o zdrowie intymne. Studentki kładą duży nacisk na zagadnienia związane z profilaktyką raka sutka i szyjki macicy.

Z kolei spotkanie "Męskie sprawy" ma przełamać wstyd chłopców w kwestiach dotyczących chorób sfer intymnych, a także zachowań seksualnych. Członkowie IFMSA-Poland edukują młodzież w zakresie chorób i urazów męskiego narządu płciowego, omawiają profilaktykę raka jąder, zwracają uwagę na prawidłowe postępowanie w razie wykrycia stanów chorobowych. Dyskutują na temat podstawowych sposobów antykoncepcji, zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Więcej: PAP - Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze