Strażacy wylecieli z pomocą do Nepalu; 5 lat temu byli na Haiti - opowiedzieli nam

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2015 09:50

W niedzielę (26 kwietnia) do dotkniętego trzęsieniem ziemi Nepalu wyleciała polska ciężka grupa poszukiwawczo-ratownicza Państwowej Straży Pożarnej HUSAR.

Strażacy wylecieli z pomocą do Nepalu; 5 lat temu byli na Haiti - opowiedzieli nam
Źródło: strona KG PSP

W skład grupy wchodzi 81 strażaków Państwowej Straży Pożarnej - 32 z Warszawy, 22 z Gdańska, 15 z Nowego Sącza, 6 z Łodzi i 1 z Poznania. W grupie jest także 5 strażaków z Komendy Głównej PSP. Ze strażakami leci 12 psów ratowniczych - podała na swojej stronie internetowej KG PSP.

Po trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce w sobotę (25 kwietnia) - wstrząs miał siłę 7,9 w skali Richtera - w Nepalu, zginęło wiele osób. Rzecznik policji nepalskiej podał, że w samym Nepalu zginęły 1953 osoby, w tym w Katmandu - co najmniej 721. 

Decyzję o wysłaniu grupy podjęła minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska po tym, jak rząd Nepalu zwrócił się do społeczności międzynarodowej z prośbą o udzielenie pomocy ratowniczej i humanitarnej.

Jak podaje KG PSP nasi strażacy będą mieli do dyspozycji kilka ton sprzętu ratowniczego, m.in. geofony, kamery wziernikowe, sprzęt hydrauliczny, pneumatyczny, sprzęt do stabilizacji budynków oraz sprzęt medyczny. Zabierają ze sobą całe zaplecze logistyczne, środki łączności, żywność oraz wodę. Planują, że pozostaną na miejscu nawet kilkanaście dni.

Polska grupa jest grupą samodzielną, certyfikowaną, jest więc w pełni przygotowana na samodzielne działanie.

Większość strażaków, którzy lecą na miejsce zdarzenia ma duże doświadczenie w tego typu akcjach. Brali udział m.in. w akcji ratowniczej na Haiti w 2010 r.

Czytaj też: tekst archiwalny Rynku Zdrowia, po akcji polskich ratowników-strażaków na Haiti

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum