Stowarzyszenie Zdrowa Praca: warunki pracy nadal zagrażają zdrowiu i życiu

Autor: Portal Organizacji Samorządowych NGO/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2016 12:52

Każdego roku rozpoznaje się w Polsce ok. 2 tys. nowych zachorowań na choroby zawodowe, ok. 300 osób ginie w wypadkach przy pracy, a 500 doznaje ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

W ocenie Stowarzyszenia, potrzebna jest zmiana świadomości pracodawców i pracowników Fot. PTWP

W ocenie dr Katarzyny Orlak, współzałożycielki i prezeski Stowarzyszenia Zdrowa Praca, dla realnej poprawy warunków zdrowotnych i bezpieczeństwa pracy potrzebna jest zmiana świadomości pracodawców i pracowników, zwłaszcza w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw.

Przegląd danych Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że wprawdzie liczba chorób zawodowych zmniejszyła się o blisko 41 proc., wciąż jednak niemal 500 tys. Polaków pracuje w warunkach przekroczenia dopuszczalnych wartości narażenia w środowisku pracy.

Tymczasem większość chorób zawodowych powstaje w wyniku wieloletniej ekspozycji na czynniki i uciążliwości wynikające z niespełnienia podstawowych wymagań ergonomii i higieny pracy.

Narażenie w pracy nie pozostaje bowiem obojętne dla zdrowia, a w Polsce rośnie chorobowość pracowników. W 2014 r. koszty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wyniosły łącznie ok. 20 mld zł.

Jednocześnie badania ankietowe dotyczące bezpieczeństwa pracy w Polsce z 2015 r. wskazują, że jedynie 54 proc. osób zmieniając pracę przedłożyłoby bezpieczne warunki pracy nad wyższe wynagrodzenie.

Więcej: opinie.ngo.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum