Stolica: ruszyły warsztaty wspierające chorych na nowotwory oraz ich bliskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2019 07:54

Ruszył cykl bezpłatnych warsztatów pt. "Zdrowiej", który ma pomóc osobom z chorobą nowotworową i ich bliskim w radzeniu sobie ze stresem i emocjami. Spotkania odbywają się co poniedziałek w stolicy, a ich organizatorem jest Ruch Społeczny Polskie Amazonki.

Stolica: ruszyły warsztaty wspierające chorych na nowotwory oraz ich bliskich
Warsztaty mają pomóc w radzeniu sobie ze stresem Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Wiosenny cykl warsztatów będzie odbywać się w poniedziałki aż do 29 kwietnia, w godzinach 17.30-19.30 w Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces (ul. Madalińskiego 89 lok. 1 w Warszawie). Kolejny cykl spotkań rozpocznie się 6 maja i potrwa do 10 czerwca. Udział w nich jest bezpłatny.

- Kiedy dotyka nas choroba, spróbujmy zrobić coś dla siebie, wzmacniając działanie terapii medycznych. Możemy uczyć się metod, które pomogą stawić czoło wyzwaniom: lepiej radzić sobie ze stresem, stworzyć własne strategie rozwiązywania pojawiających się problemów. Dlatego chcemy wspierać osoby chore onkologicznie w kształtowaniu nastawienia oraz sposobu myślenia, który będzie pomagać w zdrowieniu - mówi cytowana w informacji prasowej Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.

Podczas spotkań poruszane będą różne tematy: jak pomagać sobie w trudniejszych chwilach, jak zadbać o siebie i zwiększyć energię do życia, jak radzić sobie z emocjami i myślami, ze stresem, jak wspierać bliskich w chorobie. Warsztaty łączą metody pracy z ciałem i umysłem, które czerpią z coachingu kryzysowego, mindfulness i arteterapii.

- Coaching kryzysowy jest szczególnie pomocny, gdy emocje są tak silne, że przestajemy sobie z kryzysem radzić w sytuacjach takich, jak długotrwały stres, utrata poczucia sensu, choroba. Kiedy zwracamy się o pomoc, proces wychodzenia z kryzysu jest łagodniejszy i pozwala nam odkryć w sobie duży potencjał do dalszego rozwoju lub do zmiany albo do akceptacji tego, co przeżywamy - wyjaśnia Elżbieta Majewska, coach kryzysowy, jedna z prowadzących warsztaty.

Magdalena Knefel, nauczycielka programu redukcji stresu w oparciu o mindfulness (praktykę rozwijania uważności), zwraca uwagę, że ta metoda jest od wielu lat praktykowana jako uzupełnienie leczenia szpitalnego.

- Badania pokazują, że praktykowanie uważności poprawia odporność psychiczną, wpływa pozytywnie na koncentrację i poczucie sprawczości, lepsze radzenie sobie z emocjami, stresem oraz poprawę relacji z innymi. Obecnie w wielu krajach udział w programach redukcji stresu w oparciu o uważność jest refundowany przez system ochrony zdrowia, jako wsparcie w leczeniu raka, przewlekłego bólu oraz depresji - zaznacza.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ruchu Społecznego Polskie Amazonki www.ruchspoleczny.org.pl.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum