TVN24/Rynek Zdrowia | 14-02-2017 19:56

Stolica chce odzyskać zabytkowe meble z apteki

Z Pałacu Branickich, przy ul. Nowy Świat 18/20, gdzie działa najstarsza warszawska apteka wywieziono neogotyckie meble z połowy XIX wieku. Stołeczny konserwator zabytków zapowiada mediacje z właścicielami, a w przypadku nieprawidłowości - przejęcie zabytku.

Apteka powstała w wyniku przebudowy oficyny dla hrabiny Róży z Potockich Branickiej po 1852 r. Znajdujące się w jej wnętrzu szafy obecnie są wpisane do rejestru, a na ich wywiezienie potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków - podaje TVN24.

Tymczasem meble zostały wywiezione bez wiedzy śródmiejskiego Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami, który jest właścicielem budynku oraz Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków chce teraz mediacji w tej sprawie. Poinformował też właścicieli mebli o tym, iż wszczęto postępowanie wyjaśniające, w celu sprawdzenia, czy meble zostały wywiezione tylko "czasowo", na co prawo zezwala. W razie nieprawidłowości chce, aby meble przejął wojewódzki konserwator zabytków.

Krasucki podkreśla też, że będzie lobbował za tym, aby właścicielem mebli oraz budynku był jeden podmiot.

Konserwator przypomniał, że od kilku miesięcy między urzędem, a spółką prowadzącą aptekę toczył się spór o to, jaka instytucja będzie działać w budynku przy Nowym Świecie. Miastu zależało na tym, żeby dalej działała tam apteka, jednak właściciele chcieli ją przekształcić w sklep spożywczy.

Więcej: tvnwarszawa.tvn24.pl