Statystyczny uczeń w podstawówce ma 3 zęby z próchnicą

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2016 10:50

W ramach przeglądów stomatologicznych w szkołach oszacowano, że aż 76 proc. dzieci cierpi z powodu próchnicy. Wynika to niestety często z powodu niewiedzy i braku świadomości w zakresie higieny jamy ustnej przekazywanej przez rodziców.

Fot. archiwum

- Aż 13 proc. dzieci nigdy wcześniej nie odwiedziło gabinetu stomatologicznego, a ich stan uzębienia nie był badany. Dlatego też ważne jest zwiększanie świadomości zarówno dzieci, jak i rodziców, w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej - mówi prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Zakończył się cykl trzech edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” organizowany przez Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland. W trakcie jego trwania bezpłatnymi przeglądami stomatologicznymi objętych zostało ponad 25 000 dzieci ze wszystkich województw, a blisko 250 000 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych.

Na podstawie przeprowadzonych przez 3 edycje przeglądów instytut Ipsos przygotował raport z niepokojącymi wynikami na temat stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci.

W ramach przeglądów stomatologicznych oszacowano, że aż 76 proc. dzieci cierpi z powodu próchnicy. Wynika to często z powodu niewiedzy i braku świadomości w zakresie higieny jamy ustnej przekazywanej przez rodziców.

Badanie Ipsos potwierdza potrzebę edukacji najmłodszych w zakresie higieny jamy ustnej. Ponad połowa dzieci w wieku 6 - 12 lat ma wypełnienia w zębach, a ponad 38 proc. dzieci ma 4 lub więcej zębów zarażonych próchnicą. Niestety nadal wiele osób nie ma świadomości, jakie konsekwencje dla zdrowia całego organizmu niesie za sobą próchnica.

- Aż jedna czwarta dzieci szczotkuje zęby raz dziennie lub rzadziej, podczas gdy ustaloną normą jest szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie. Również szczoteczki do zębów są wymieniane dzieciom zbyt rzadko, średnio dwa lub trzy razy w roku, podczas gdy przyjętą normą jest wymiana co dwa do trzech miesięcy i po każdej infekcji. Bez zaangażowania rodziców nie zmniejszymy skali problemów - podsumowuje dr Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Badania potwierdziły, że wśród dzieci, które myją zęby co najmniej dwa razy dziennie, powyżej minuty jednorazowo, przy czym co najmniej 3 razy w roku mają wymieniane szczoteczki do zębów procent zarażonych próchnicą jest mniejszy. Wpływ na to ma również używanie dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej oraz oczywiście odwiedzanie lekarzy stomatologów.

Jednym z elementów programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” były zajęcia edukacyjne, prowadzone przez wolontariuszy i nauczycieli współpracujących z PCK, w których wzięło udział blisko 250 000 dzieci ze szkół podstawowych. Lekcje przygotowane były dla dwóch grup wiekowych 6-9 lat oraz młodzieży w wieku 10-12 lat - dla młodszych dzieci został przygotowany zeszyt „Ja i moje zęby”, a dla starszych „Ja i mój uśmiech”.

- Dzięki nowoczesnym materiałom, uczniowie mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać najważniejsze zasady oraz zalety dbania o swoje zęby. Zeszyty mają interaktywny charakter – zawierają ćwiczenia, gry, quizy. Takie podejście z naszej strony spotyka się z dużym entuzjazmem u uczniów, do których przemawia kolorowa i zabawna forma broszur. Co nas oczywiście bardzo cieszy - opisuje Leszek Mizieliński, wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dane z raportu Ipsosu podsumowującego trzy edycje programu są niepokojące. Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland wraz z partnerami planują kolejną, czwartą już edycję programu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum