Starosta obrażał medyków. Teraz odpowie za znieważenie i pomówienie lekarzy

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP29 grudnia 2021 14:42

Starosta pilski odpowie za znieważenie oraz pomówienie lekarzy ze szpitala w Pile. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

Starosta obrażał medyków. Teraz odpowie za znieważenie i pomówienie lekarzy
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko staroście. Fot. AdobeStock
  • Do sądu rejonowego w Pile trafił akt oskarżenia przeciwko staroście pilskiemu, który za pośrednictwem mediów społecznościowych obrażał lekarzy pracujących w pilskim szpitalu
  • Starosta Eligiusz Komarowski nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów, znieważenia i pomówienia medyków
  • Starosta nie opublikował przeprosin na drodze pozasądowej. Teraz grozi mu kara grzywny, ograniczenie wolności albo rok więzienia

Czytaj: Fizjoterapeuci zwierają szyki po decyzji NFZ. Organizują spotkanie 11 stycznia

System Informacji Medycznej. Dlaczego budzi tyle kontrowersji?

Akt oskarżenia przeciwko staroście

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak przekazał, że śledczy skierowali do Sądu Rejonowego w Pile akt oskarżenia przeciwko staroście pilskiemu Eligiuszowi Komarowskiemu (zgodził się na publikację danych - PAP).

W maju staroście przedstawiono dwa zarzuty znieważenia i jeden zarzut pomówienia lekarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia, w których wskazał, że "cała ta sprawa jest atakiem na niego, jako starostę pilskiego i jego postawę w obronie pacjentów pilskiego szpitala" - powiedział Wawrzyniak.

W swoich wpisach w mediach społecznościowych starosta miał określać pilskich lekarzy m.in. mianem "buców", "warchołów", "leni", "olewaczy", "nieuków", "gwiazdorów" czy nazywać ich "nieodpowiedzialnymi, goniącymi za pieniędzmi ludźmi bez empatii".

Starosta pilski Eligiusz Komarowski powiedział w środę, że nie przyznaje się do żadnego z zarzucanych mu czynów.

- Owszem z mojego konta internetowego w jednym przypadku ukazały się pewne komentarze. To konto obsługuje kilkanaście osób. Z tego co wiem, dwie przyznały się, a przynajmniej nie wykluczyły, że to one mogły to zrobić - zaznaczył.

Sprawdź: Chirurdzy wolą amputować stopę u chorego na cukrzycę niż ją leczyć? "Taka teza jest skandaliczna"

Wdrażanie EDM pod lupą Ministerstwa Zdrowia. Prezes NIL ostrzega: pośpiech złym doradcą

Staroście grozi sroga kara

W ub. roku sprawę internetowych wpisów starosty do prokuratury skierowała Wielkopolska Izba Lekarska. W czerwcu 2020 r. członkowie WIL wspólnie z lekarzami z Piły protestowali przed tamtejszym szpitalem. Medycy żądali od samorządowca przeprosin.

Izba poinformowała, że o publikację przeprosin na drodze pozasądowej zwróciło się 57 lekarzy, jednak Komarowski nie spełnił żądania. Według medyków, postępowanie starosty prowadziło m.in. do odchodzenia lekarzy z pracy.

W listopadzie 2020 roku WIL poinformowała, że na jej wniosek Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń związanych z naruszeniem dóbr osobistych lekarzy przez starostę pilskiego i uwzględnieniu występowania Izby w imieniu lekarzy oraz reprezentowania ich przed sądem.

Staroście pilskiemu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia. 

Zobacz też: Jest nowelizacja rozporządzenia szpitalnego. Ważne zmiany w kardiologii i położnictwie

Krytyczny raport NIK o systemie ochrony zdrowia. Długa lista grzechów w rehabilitacji leczniczej

Wicedyrektor szpitala MSWiA o izolacji Kurskiego. "Przechorował dużo wcześniej, są na to dane medyczne"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum