Echo Dnia/Rynek Zdrowia | 16-10-2019 19:13

Starachowice: pierwszy w regionie "onkoczepek"

Pierwsze w województwie świętokrzyskim urządzenie zapobiegające utracie włosów podczas chemioterapii dożylnej trafiło do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

Fot. Materiały prasowe, Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie (zdjęcie ilustracyjne)

Koszt zakupu urządzenia systemu PAXMAN przewyższał możliwości finansowe szpitala, ale dzięki uprzejmości producenta „onkoczepek” trafił już na starachowicką onkologię i służy pacjentom.

Starachowicki szpital jest pierwszą jednostką w regionie świętokrzyskim oferującą pacjentom onkologicznym, poddawanym chemioterapii dożylnej, dodatkową ochronę przed utratą włosów.

Należy podkreślić, że procedura realizowana przy użyciu tego systemu nie jest refundowana przez NFZ. Z tego względu szpital nie jest w stanie pokryć całkowitych kosztów zakupu urządzenia, które wynoszą 130 tys. złotych. Dzięki zaangażowaniu własnych pieniędzy (40 tys. zł), wydatnej pomocy finansowej samorządów: Urzędu Miasta (30 tys. zł), Starostwa Powiatowego (10 tys. zł), Urzędu Gminy Brody (10 tys. zł) oraz prywatnych darczyńców, do tej pory udało się zgromadzić około 95 tys. złotych. Szpital jest w trakcie dokonywania pierwszej płatności za urządzenie.

Kolejny termin drugiej faktury przypada na początek grudnia.

W celu pozyskania brakującej kwoty zrodził się pomysł zorganizowania imprezy charytatywnej na rzecz zakupu „onkoczepka”. Ten odbędzie się 26 października w Starachowickim Centrum Kultury.

Więcej: echodnia.eu