Stan uzębienia polskich dzieci nie poprawia się od dziesięcioleci

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2014 19:23

W pierwszej połowie XX w. na setkę dzieci w wieku 7-16 lat, zaledwie dwoje miało zdrowe wszystkie zęby. Z ostatnich danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że ten stan niewiele się poprawił.

Próchnica dotyczy 79 proc. polskich 12-latków i 96 proc. 18-latków. Przyczynami tak złych wyników są brak odpowiedniej higieny jamy ustnej i profilaktyki dentystycznej.

Dzisiejsza stomatologia zaskakuje nowymi rozwiązaniami. Mimo to stan uzębienia polskich pacjentów, a przede wszystkim dzieci, wciąż jest alarmujący.

Dawniej środki pomagające w zachowaniu higieny zębów były trudno dostępne i wątpliwe w działaniu. Stosowano pasty i proszki, składające się z najróżniejszych składników. Dwa z nich to popiół z cygar i sproszkowany węgiel drzewny.

Wizyty u dentysty było rzadkością. Zazwyczaj pacjent zgłaszał się do specjalisty z zaawansowanym bólem, którego nie udało mu się zwalczyć żadnym domowym sposobem. Jedną z metod na zmniejszenie bólu były zimne okłady, które obkurczając naczynia krwionośne, gasiły stany zapalne. Jednak było to działanie jedynie pomocnicze. Dążono do jak najwcześniejszego usunięcia źródła bólu, czyli chorego zęba.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum