Spotkanie z Trzaskowskim tylko dla zaszczepionych przeciw Covid-19. Imprezę zaplanowano na 1000 osób

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia27 lipca 2021 14:40

Organizatorzy Campus Polska Przyszłości w Olsztynie zdecydowali, że w wydarzeniu będą mogły wziąć udział tylko osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub ozdrowieńcy, którzy nie kwalifikują się jeszcze na szczepienia.

Campus Polska Przyszłości to wydarzenie firmowane przez Rafała Trzaskowskiego. Fot. Shutterstock
  • Campus Polska Przyszłości wydał we wtorek (27 lipca) oświadczenie na swoich mediach społecznościowych o decyzji podjętej po długich rozmowach i konsultacjach z ekspertami
  • W Campusie będą mogły wziąć udział tylko osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub ozdrowieńcy, którzy nie kwalifikują się jeszcze na szczepienia
  • Jako powód podano realne zagrożenie czwartą falą koronawirusa oraz powrotem obostrzeń i ograniczeń
  • Pod oświadczeniem posypały się komentarze zwolenników i przeciwników decyzji. Nie brak słów o segregacji i dyskryminacji, ale są też wyrazy uznania za odwagę

Jak czytamy w oświadczeniu Campus Polska Przyszłości, tę decyzję podjęto po długich rozmowach i konsultacjach z ekspertami.

''Wzorem regulacji obowiązujących w wielu europejskich krajach postanowiliśmy, że w #CampusPolska będą mogły wziąć udział tylko osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub ozdrowieńcy, którzy nie kwalifikują się jeszcze na szczepienia. Zależy nam bowiem na tym, aby uczestnictwo w Campusie było dla Was i Waszych bliskich bezpieczne, abyście nie stresowali się zagrożeniem i czuli się swobodnie'' - piszą organizatorzy. 

84 proc. uczestników Campusu jest już zaszczepionych przeciw Covid-19

''Aż 84% uczestniczek i uczestników tegorocznego #CampusPolska jest już zaszczepionych. Niektórzy z Was jeszcze czekają na drugą dawkę, a inni deklarują zaszczepienie się do momentu startu Campusu. Bardzo Wam dziękujemy za Waszą odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych. 

Nikt z nas nie chce powrotu do najcięższych chwil pandemii, do twardego lockdownu. Do czasu, kiedy przez koronawirusa w szpitalach umierały dziennie setki ludzi, tysiące chorowało na COVID w domach, a osoby z innymi, często ciężkimi chorobami nie mogły uzyskać odpowiedniej medycznej opieki i pomocy'' - czytamy w oświadczeniu.

Organizatorzy liczą na zrozumienie - jest jednak wiele krytycznych głosów

W oświadczeniu organizatorzy przypominają też czas, kiedy wszystkie wydarzenia, mniejsze i większe, plenerowe i w lokalach, duże festiwale czy kameralne debaty zostały odwołane, a kina, teatry, restauracje, szkoły, boiska czy kluby były zamknięte.

''Nic nie jest dla nas w tym momencie ważniejsze niż Wasze bezpieczeństwo podczas campusowych dni. Wasze zdrowie to dla nas priorytet. Jesteśmy przekonani, że podjęta przez nas decyzja to jedyne słuszne rozwiązanie w obecnej sytuacji. I wierzymy, że przyjmiecie ją ze zrozumieniem. Bo troska o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich to w tym trudnym czasie nasza wspólna odpowiedzialność'' - podkreślają.

Campus Polska Przyszłości ma się odbyć w Olsztynie Kortowo w dniach 27 sierpnia - 2 września. ''Spotkajmy się! Usiądźmy na trawie i porozmawiajmy o tym, jak skutecznie zmieniać Polskę na lepsze. Podyskutujmy o gospodarce, środowisku i demokracji'' - piszą organizatorzy. Impreza jest zaplanowana na 7 dni i  1000 uczestników.

Jak podaje strona internetowa Campusu na wydarzeniu mają być obecni m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony prezydent-elekt Białorusi Swiatłana Cichanouska, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, prawnik-praktyk i wykładowca filozofii prawa Marcin Matczak, powieściopisarz Zygmunt Miłoszewski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. 

Pod oświadczeniem opublikowanym we wtorek na mediach społecznościowych Campusu posypały się komentarze o segregacji ludzi, odbieraniu wolności, przymuszaniu do ''działania eksperymentalnego'' oraz ''dyskryminacji pełną parą''.

Są również głosy poparcia: ''Super, odważna, ale bardzo mądra decyzja'', ''Dzięki za tę decyzję! Jako uczestniczka zdecydowanie popieram'' czy ''Duma. Nareszcie mądrzy ludzie. Niezaszczepieni to jak pijani kierowcy na drogach''.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum