Sposób na dostęp do opieki medycznej po afrykańsku

Autor: Krytyka Polityczna/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 13:44

Wprowadzenie odpłatności za usługi medyczne w krajach afrykańskich, doprowadziło do większej katastrofy i ograniczenia dostępu do opieki zdrowotnej - uważa Jakub Bożek, na łamach "Krytyki Politycznej".

Sposób na dostęp do opieki medycznej po afrykańsku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jego zdaniem, lekarstwem na malejące budżety krajów afrykańskich na opiekę medyczną, miało być zasilenie ich drobnymi opłatami za usługi.

„Częściowe obciążenie pacjentów kosztami leczenia miało mieć 3 zalety: po pierwsze, miało ono przynieść dodatkowe środki do systemu. Po drugie, poprawić jego efektywność. Kluczowe było ustalenie ich wysokości – na tyle wysokiej, by zniechęcić do przypadkowych wizyt, i na tyle niskiej, by nie zrujnować potencjalnych pacjentów. Po trzecie, opłaty miały poprawić dostęp do usług dla najbiedniejszych” – pisze Bożek.

Ale według niego, „system zawiódł haniebnie. Okazał się nieefektywny, mało wydajny i niesprawiedliwy“. Autor podaje tego dowody: nie zmienił się wskaźnik umieralności. „W Sierra Leone jedna na osiem kobiet umiera podczas porodu. To 1000 razy więcej niż w krajach rozwiniętych” – czytamy w artykule.

Nie wzrasta także wskaźnik długości życia.

„Na szczęście Afryka budzi się z długiego snu i powoli zaczyna podejmować aktywne działania, by zapewnić swoim mieszkańcom odpowiedni dostęp do systemu ochrony zdrowia. Ścieżkę przetarła Uganda. W 2001 zlikwidowano tam wszystkie opłaty za leczenie w publicznych przychodniach, klinikach i szpitalach. Liczba wizyt wzrosła o 84 procent”– podsumowuje Jakub Bożek. I pisze: „Za przykładem Ugandy poszły i inne kraje: Zambia, Burundi, Niger, Liberia, Kenia, Lesoto, Sudan i Gana. Być może nie wszędzie zlikwidowano opłat całkowicie, ale ułatwiono dostęp najbardziej potrzebującym: dzieciom i brzemiennym matkom. Póki co efekty są wyśmienite. W Burundi na przykład, liczba porodów odbieranych w szpitalach wzrosła o 61 procent”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum