Sportowcy pozują do kalendarza, bo kobiecy biust to także męska sprawa

Autor: Fundacja OnkoCafe/Rynek Zdrowia • • 10 września 2019 21:33

W ramach kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" powstaje niecodzienny kalendarz z artystycznymi fotografiami sportowców. Tą drogą okazują męskie wsparcie dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi.

Sportowcy pozują do kalendarza, bo kobiecy biust to także męska sprawa
Fot./Źródło: Fundacja OnkoCafe

Jak mówią autorzy kampanii, udział sportowców z całej Polski w sesji zdjęciowej do kalendarza Power of Community na 2020 rok to wyjątkowy wyraz zrozumienia i solidarności z kobietami zmagającymi się z nowotworem piersi. Dochód ze sprzedaży kalendarza tradycyjnie zostanie przeznaczony na wsparcie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi i ich najbliższych.

- Gdy choruje bliska nam kobieta, zmagamy się z tą chorobą razem z nią. Trzeba wziąć się w garść i stawić czoła nowym zadaniom – w większym stopniu zająć się dziećmi, domem, a do tego zachować spokój i opanowanie, być z nią w codzienności i w zmaganiu z chorobą. To jest ten czas, aby wcielić się w tą najważniejszą dla mężczyzny rolę - mówi Jakub Popławski, producent kalendarza, do którego zdjęcia powstały w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Fotografie w kalendarzu, w tym akty, symbolizują w artystyczny sposób znaczenie jakie ma wparcie mężczyzny dla kobiety, która zmaga się z rakiem piersi.

Znakomita większość mężczyzn (90%) jest świadoma tego, jak ważne jest wsparcie rodziny dla osoby chorującej. Jak wynika z badania sondażowego przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia w ramach kampanii "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa", Polacy uważają, że kobiety z rakiem piersi oczekują przede wszystkim wsparcia rodziny (59%), partnera czy męża (58%), a także akceptacji ze strony społeczeństwa (56%).

- Życie pisze różne scenariusze. Każda kobieta jest inna, każda choruje inaczej. Rozmawiajmy, pytajmy, bądźmy przy niej - mówi Adrianna Sobol, psychoonkolog, członek zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

- Kobiety o nas dbają. Przypominają, abyśmy zjedli, ubrali się ciepło czy zadbali o swoje zdrowie. Możemy im się odwdzięczyć 
w prosty sposób. Przypominajmy im o regularnym badaniu piersi. 64% mężczyzn deklaruje, że zachęca bliskie sobie kobiety do takich badań. Ta liczba powinna wynosić 100% -  dodaje Jakub Popławski.

Jak mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, mądre wsparcie mężczyzn jest potrzebne kobietom także w codziennym życiu, właśnie w zakresie profilaktyki.

- Potrzebujemy wsparcia mężczyzn, aby przypominali swoim kobietom o regularnym samobadaniu piersi. 50% Polek i 33% Polaków wie, że należy wykonywać je co najmniej raz w miesiącu. I rzeczywiście nieco ponad połowa kobiet deklaruje, że wykonuje to badanie tak jak zalecają eksperci. Jednak aż 47% Polek rzadziej bada piersi samodzielnie, bądź w ogóle. 
To ogromna grupa kobiet, o których zdrowie bliscy im mężczyźni też mogą się zatroszczyć, przypominając im o regularnym samobadaniu - podkreśla Anna Kupiecka.

Efekty tegorocznej sesji fotograficznej wykonanej przez utalentowany duet rodzeństwa – Diany i Rafała Krasa poznamy w październiku br. wraz z premierą kalendarza Power of Community 2020. ​

- Cieszę się, że już po raz czwarty wspólnie z moimi kolegami sportowcami mogę współtworzyć tak wspaniały i potrzebny projekt. Gorąco zachęcamy wszystkich mężczyzn do przypominania o badaniach oraz zgłębiania wiedzy nt. profilaktyki. Być może dzięki temu nie będą musieli odgrywać tej trudnej roli, o której mówimy poprzez tegoroczny kalendarz - dodaje Jakub Popławski.​​

Kampania "BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa" powstała z inicjatywy Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, jej partnerem jest Novartis Oncology. Celem kampanii jest zachęcenie do systematycznych badań 
i edukacja na temat choroby, jaką jest zaawansowany rak piersi.

IV edycja kampanii objęta została honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerem merytorycznym kampanii jest Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Partnerem specjalnym kampanii jest Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Spot kampanii dostępny jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=cmsBd4xTwI8

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum