Sport to zdrowie pod warunkiem, że ma się zdrowe serce

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2009 17:43

Silni, atletyczni wydawałoby się okazy zdrowia. Nic jednak bardziej mylnego. Sportowcy najczęściej umierają z powodu wrodzonych wad serca.

Niespodziewane zgony wśród sportowców spowodowane są w 92 – 98% przypadków groźnymi zaburzeniami rytmu serca. Jak mówią statystyki przeważają biegacze długodystansowi, prawdopodobnie dlatego, że tą dyscyplinę sportu uprawiają nie tylko młodzi ludzie.

Sportowcy umierają najczęściej nagle. Spowodowane jest to prawdopodobnie wysiłkiem fizycznym, który doprowadza do niebezpiecznych dla życia arytmii. Aż  90% nagłych zgonów wystąpiło w czasie zawodów, treningu lub bezpośrednio po nim, najczęściej między godziną 15. a 21.

Zagrożenie zależy nie tylko od wykonywanej dyscypliny co od wieku zawodnika. Śmierć u młodych sportowców poniżej 35. roku życia u około 80% przypadków jest następstwem zaburzeń rytmu serca w niewykrytych wrodzonych lub dziedzicznie uwarunkowanych nieprawidłowości w sercu, które prowadzą do arytmii.

Charakterystyczna jest dezorganizacja włókien. Mimo że zwiększa się masa mięśnia, proporcjonalnie do tego nie przybywa naczyń wieńcowych. Dlatego w sytuacji ekstremalnych wysiłków dochodzi do powstania obszarów gorzej ukrwionych, a w konsekwencji do wystąpienia groźnych zaburzeń rytmu, podaje Dziennik. Podczas silnego stresu i emocji jakie towarzyszą współzawodnictwu wzrasta ciśnienie tętnicze, adrenalina jak również zapotrzebowanie na tlen. Właśnie te czynniki mogą doprowadzić do migotania komór.

Przed tragedią nie zauważamy niepokojących dolegliwości. Są jednak pewne objawy kliniczne na podstawie których można podejrzewać zagrożenie (szmer skurczowy nasilający się w czasie kucania, epizody omdlenia w dzieciństwie). U 90% osób stwierdza się nieprawidłowy zapis EKG, a dzięki badaniu kardiograficznemu można postawić prawidłowa diagnozę.

Drugą przyczyną nagłych zgonów w tej grupie wiekowej są wrodzone nieprawidłowości naczyń wieńcowych, która wśród samych tylko włoskich sportowców powoduje około 25% nagłych zgonów.

Powyżej 35 roku życia, głównym powodem nagłej śmierci sportowca jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Dotyczy to najczęściej maratończyków i biegaczy długodystansowych u których występować mogą już zmiany miażdżycowe w naczyniach.

W przebadanych 84 przypadkach nagłej śmierci u trenujących sportowców głównymi przyczynami nagłych zgonów (arytmii) były u co drugiej osoby, nieprawidłowości w budowie serca i naczyń, a także choroba niedokrwienna. U starszych sportowców choroba niedokrwienna serca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum