Spór o nagrodę dla prof. Zembali. Jest petycja obrońców życia i brak nowego terminu wręczenia

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia21 października 2021 14:40

- Uhonorowanie nagrodą Lux ex Silesia człowieka odpowiedzialnego za wprowadzenie niemoralnej procedury in vitro stanie się powodem zgorszenia - fundacja Pro-Prawo do Życia, pisze petycję w sprawie nagrody dla prof. Mariana Zembali. Czy kuria wstrzyma przyznanie wyróżnienia?

Spór o nagrodę dla prof. Zembali. Jest petycja obrońców życia i brak nowego terminu wręczenia
Blisko 4 tys. osób podpisało petycję o anulowanie przyznania nagrody Lux ex Silesia prof. Marianowi Zembali Fot. PAP/ Hanna Bardo
  • Tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia został wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala
  • Fundacja Pro-Prawo do Życia napisała petycję do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca o odstąpienie od wręczenia nagrody profesorowi
  • Autorzy petycji nie zgadzają się, aby nagrodę otrzymała osoba, która wprowadzała ustawę o zapłodnieniu in vitro. Pod petycją podpisało się blisko 4 tys. osób
  • Czy petycja miała wpływ na to, że w pierwotnym terminie nie wręczono nagrody? Czy kuria planuje wyznaczenie nowej daty uroczystości nagrodzenia prof. Zembali?

Petycja w sprawie nagrody dla prof. Zembali. "Uhonorowanie wywoła zgorszenie wśród wiernych"

Latem archidiecezja katowicka poinformowała, że tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia został wybitny kardiochirurg prof. Marian Zembala. Nagroda ta przyznawana jest osobom, które "w swojej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska".

Z decyzją kapituły nie zgadza się fundacja Pro-Prawo do Życia, która wystosowała petycję do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca z prośbą o anulowanie decyzji o przyznaniu nagrody i odstąpienie od wręczenia.

Autorom petycji chodzi o to, że prof. Zembala, sprawując urząd ministra zdrowia, w 2015 roku zajmował się wprowadzaniem ustawy o zapłodnieniu in vitro.

- Kościół Katolicki jednoznacznie potępia procedurę in vitro jako niemoralną. Św. Jan Paweł II odniósł się do niej słowami: (…) przy każdej próbie w tej metodzie giną liczne embriony – jest to rodzaj wyrafinowanej aborcji. Po drugie – każde dziecko ma prawo zrodzić się z miłosnego aktu małżeńskiego jego rodziców. I po trzecie – dziecko nie jest rzeczą i nawet przyszli rodzice nie mogą powiedzieć, że mają do niego prawo, zwłaszcza, że to „prawo” jest zawsze okupione śmiercią jego braci i sióstr - czytamy w petycji.

- Uhonorowanie nagrodą Lux ex Silesia człowieka odpowiedzialnego za wprowadzenie niemoralnej procedury in vitro, wywoła u wiernych wrażenie, że Kościół Katolicki akceptuje technologię in vitro i stanie się powodem zgorszenia - napisano.

Pod petycją - w internecie - podpisało się blisko 4 tys. osób. Czy to miało wpływ na to że, że w planowanym pierwotnie terminie - 10 października, przy okazji inauguracji roku akademickiego w katowickiej katedrze - jak jest to w zwyczaju - nagroda profesorowi nie została wręczona?

Kiedy nagroda zostanie wręczona? Pytamy kurię

- Ze względu na pilny i niespodziewany wyjazd służbowy Pana Prof. dr. hab. n. med. Mariana Zembali nie odbędzie się planowana uprzednio w tym terminie uroczystość przekazania nagrody Lux ex Silesia - napisano w komunikacie na stronie archidiecezji.

Zapytaliśmy więc rzecznika prasowego metropolity katowickiego o ponowny termin uroczystości.

- Na ten moment nie mam konkretnej informacji. Czy to kwestia dni, czy dłużej. Jeżeli będziemy już wiedzieć, to ta informacja zostanie przekazana - mówi Rynkowi Zdrowia ks. dr Tomasz Wojtal.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze